Młodzi politycy o postanowieniach szczytu klimatycznego COP24

W połowie szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach przedstawiciele Unii Europejskiej oceniają, że postęp jego prac jest istotny, wskazują jednak, że wciąż jeszcze wiele kwestii pozostaje otwartych. W studiu Polskiego Radia 24 o pracach szczytu rozmawiali goście "Młodej audycji politycznej": Patryk Palczewski (Forum Młodych PiS), Miłosz Sułowski (Młodzi Demokraci PO), Daniel Witowski – (Klub Młodych Kukiz’15), Jakub Traczyk (Forum Młodych Nowoczesnych), Jan Strzeżek (Młoda Prawica Porozumienie).

2018-12-09, 11:11

Młodzi politycy o postanowieniach szczytu klimatycznego COP24

Posłuchaj

09.12.18 Młoda audycja polityczna. Szczyt klimatyczny COP24
+
Dodaj do playlisty

Pierwszy tydzień szczytu COP 24, który koncentrował się na kwestiach technicznych, przedstawiciele Unii Europejskiej podsumowali w sobotę na konferencji prasowej. W drugim tygodniu szczytu przewidziano m.in. negocjacje polityczne.

Patryk Palczewski zgadzał się, że emisja powinna być ograniczona – Zgadzam się z diagnozą, że gospodarki oparte na węglu, które emitują znaczne ilości CO2 powinny być w jakimś stopniu ograniczone, co oznacza ich modernizację i restrukturyzację -.

Daniel Witowski nie przewidywał podjęcia ważnych ustaleń podczas spotkania w Katowicach. – Szczyt to zwykła pogadanka z której niewiele będzie wynikało. Skończy się na deklaracjach i wspólnej konkluzji, że trzeba walczyć ze zmianami klimatu. Trochę groteskowe jest, że uczestników szczytu przywitała orkiestra górnicza, a spotkanie odbywa się w sercu polskiego przemysłu węglowego. ONZ od wielu lat zajmuje się organizowaniem konferencji, z których niewiele wynika -.

Jakub Traczyk zgadzał się, że rezultaty szczytu mogą nie być spektakularne. – Szczyt to świetna okazja do promocji Polski, niestety to zawiodło. Trzeba pamiętać że nie można nagle odejść od węgla, trwanie przy tej technologii jest tanie, jednak są ważne powody, przede wszystkim odnoszące się do kwestii zdrowotnych, które przemawiają do rezygnacji z tej technologii. Rozwijanie energetyki opartej na węglu podczas kiedy świat podąża w kierunki źródeł odnawialnych jest nieefektywne –.

REKLAMA

Miłosz Sułowski zwrócił uwagę na niekonsekwencję w wykorzystaniu odnawialnej źródeł energii. – Likwidowane są elektrownie wiatrowe, które mogłyby zapewnić nawet jedną trzecią zapotrzebowania na energię w Polsce -.

Jan Strzyżek stwierdził, że ważne jest rozwijanie w Polsce najnowszych technologii, jednak zwracał uwagę na uwarunkowania które wpływają na wybór źródeł energii. – Duże złoża węgla są naszym atutem, jeśli Europa nas zmusi do rezygnacji z wydobycia węgla to on nie zniknie, tylko będzie sprowadzony z Rosji - podkreślał.  

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Jan Białostocki.

REKLAMA

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 09.12.2018

Godzina emisji: 10:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej