Słowem Niepodległa w Kutnie. Opowieść o dążeniu do wolności

2018-02-25, 18:01

Słowem Niepodległa w Kutnie. Opowieść o dążeniu do wolności
Sala gen. Józefa Hallera w Muzeum Regionalnym w Kutnie. Foto: PR24 / Mateusz Maranowski ‏

Kutno leży na szlaku, gdzie od lat krzyżowały się trudne losy naszego kraju. W Muzeum Regionalnym w sali gen. Józefa Hallera o lokalnej historii, która miała wpływ na dzieje całego kraju opowiadali goście audycji Słowem Niepodległa: historycy Jacek Saramonowicz i Piotr Stasiak - autorzy monografii „Kutno. Przeszłość i współczesność” oraz Grzegorz Skrzynecki - dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Posłuchaj

25.02.18 Kutno w przeddzień odzyskania niepodległości Kutno w 1918 i początkach II RP. Część 1.
+
Dodaj do playlisty

Opowieść o dążeniu do wolności w regonie Kutna zaczyna już w okresie potopu szwedzkiego. Zdaniem Piotra Stasiaka, to przełomowy moment w dziejach miasta. - W tym czasie wiele okolicznych miast nie podźwignęło się z ruiny i spadło do roli osad lub zupełnie zniknęło z map. Groźba ta częściowo zawisła także nad Kutnem – przekonywał historyk.

Historie tego miasta ubarwiły również inne ważne wydarzenia, jak choćby przemarsz wojsk napoleońskich przez miasto. - W 1812 r. Napoleon wracając spod Moskwy zatrzymał się w Kutnie w celu naprawy sań, którymi jechał. Był to krótki, ale znaczący pobyt. Po powrocie do Paryża, Bonaparte wysłał podarek dla miejscowego podprefekta powiatu orłowskiego, który wraz z rodziną przyjął go bardzo gościnnie – opowiadał Piotr Stasiak.

W czasie Powstania Styczniowego w Kutnie zebrał się rząd tymczasowy.

W kolejnych latach wiele nawałnic przechodziło przez miasto. W momencie wybuchu I wojny światowej wydarzenia ze wschodniego frontu również nie ominęły Kutna. – Było miastem frontowym. Kiedy w lipcu 1914 wojska rosyjskie opuściły nasze granice, już w sierpniu tego samego roku miały miejsce wydarzenia, które mogły doprowadzić do doszczętnego spalenia miasta – powiedział Jacek Saramonowicz. - Tutejszym bohaterem i ojcem niepodległości jest dr Antoni Troczewski, który wielokrotnie ratował miasto z opresji – dodał historyk.

W okresie II Rzeczpospolitej miasto odwiedził zaś gen. Józef Haller, ponieważ stacjonował tu i przygotowywał się do walk z bolszewikami jeden z batalionów Błękitnej Armii. - Pułk przybył do miasta 25 maja 1919. a opuścił je w październiku – przypomniał Grzegorz Skrzynecki. Podkreślił, że do dziś w mieście żyją rodziny hallerowskie, związane z młodymi żołnierzami.

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości

Dyrektor Muzeum Regionalnego Grzegorz Skrzynecki mówił także o tegorocznych wydarzeniach w Kutnie organizowanych przez jego placówkę z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24 praktycznie co miesiąc będą miały miejsce wydarzenia związane z obchodami.

– Nie chcieliśmy się skupiać tylko na roku 1918, bowiem dla nas walki o niepodległość to także lata 1939, 1945, 1989. Co miesiąc jest coś dla każdego, zaczynamy od marca wykładem Joanny Borowskiej, archeologa i fotografa z Warszawy, nt. badań archeologicznych na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Odbędzie się też turniej gier planszowych, marsz dla niepodległej kutnowskimi śladami walk o wolną Polskę, spotkania podczas nocy muzeów – „Wiek niepodległości, dotknij historii”, spotkania z historią, gry miejskie i wiele innych – wymieniał dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Maranowski.

Słowem Niepodległa w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Polskie Radio 24/km

____________________ 

Data emisji: 25.02.18

Godzina emisji: 11.15, 12.06


Polecane

Wróć do strony głównej