"Słowem Niepodległa". Twierdza Modlin
O historii twierdzy, która od swojego powstania była świadkiem wielu kluczowych dla historii Polski wydarzeń, w audycji z cyklu "Słowem Niepodległa" mówili w Polskim Radiu 24: Robert Kanigowski (dyrektor Muzeum Twierdzy Modlin), Wojciech Bardowski (badacz okresu I Wojny Światowej), Krzysztof Kurzyński (historyk) oraz Andrzej Iliński (pasjonat historii).
2019-05-26, 11:55
Posłuchaj
Pierwsze zabudowania na terenie dzisiejszej twierdzy powstały w czasach potopu szwedzkiego. Na półwyspie wybudowano umocnienia, obecnie ten teren nazywa się Wyspą Szwedzką.
W 1806 r. Napoleon podjął decyzję o budowę na terytorium Księstwa Warszawskiego szeregu twierdz. Jedną z nich postanowiono zlokalizować w Modlinie u zbiegu Wisły i Narwi.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Modlin ponownie stał się ważnym obiektem militarnym – tym razem w czasie wojny 1920 roku. Twierdza była głównym punktem obrony 5. Armii generała Władysława Sikorskiego na linii Wkry. Wojska radzieckie zdobyły w ciężkich walkach w połowie sierpnia 1920 roku kilka fortów, jednak wobec zwycięskiej kontrofensywy polskiej znad Wieprza wojska generała Sikorskiego również przeszły do działań zaczepnych.
10 września 1939 r. pod obsadzoną polskimi żołnierzami Twierdzę Modlin podchodzą Niemcy. Wkrótce dowództwo nad Twierdzą przejmuje gen. Wiktora Thommeé, który otrzymuje rozkaz utworzenia Obozu Warownego "Modlin". Prawie 40 tys. polskich żołnierzy broni Twierdzy aż do 28 września, kiedy to zmuszony brakiem amunicji, leków i zapasów oraz w obliczu kapitulacji Warszawy gen. Thommeé podpisuje kapitulację. W walkach zginęło 1907 żołnierzy, a ponad 4000 było rannych.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
Rozmawiał Michał Walczyk.
PR24/ka
REKLAMA
____________________
Data emisji: 23.09.2017
Godzina emisji: 11:06
REKLAMA