Szkoła im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy. Jakie skarby kryje?
Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy to jedna z najstarszych szkół na Mazowszu. Znajduje się w niej również muzeum z regionalnymi pamiątkami. W Polskim Radiu 24 pracownicy szkoły opowiadają o tym, co dokładnie kryje się w jej murach.
2019-05-12, 11:00
Posłuchaj
Podczas I wojny światowej wielu nauczycieli i uczniów seminarium (obecnie Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy) brało czynny udział w Legionach Piłsudskiego, inni prowadzili tajną działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej, organizowaniu polskiej państwowości. Duża grupa sienniczan broniła też polskich granic podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. W wojnie tej poległ nauczyciel Antoni Królikowski i dziewięciu uczniów szkoły.
W okresie okupacji nauczyciele, dyrektor szkoły Kazimierz Gnoiński i jego żona Hipolita zorganizowali na terenie Siennicy tajne nauczanie. Nauczyciele przygotowywali młodzież do matury, zorganizowali kursy zawodowe. Powstały zamiejscowe filie np. w Stoczku Łukowskim. Po wojnie szkoła kształciła nauczycieli w Państwowym Koedukacyjnym Liceum Pedagogicznym.
Ogromnym sukcesem nauczycieli pracujących w Siennicy jest stworzenie Szkolnego Muzeum, które gromadzi pamiątki regionalne ale także dokumenty i przedmioty związane z kolejnymi szkołami. Zbiór jest na tyle okazały i cenny, że stał się materiałem źródłowym dla wielu prac licencjackich i magisterskich. Muzeum odwiedzają liczne grupy i osoby indywidualne. Jest wizytówką oświaty powiatowej i pokazuje szkołę polską na przestrzeni czasu.
O najciekawszych elementach muzeum mówili:
REKLAMA
- Monika Pszkit (dokumentalistka)
- Tadeusz Gnoiński (kustosz muzeum)
Audycję prowadził Michał Walczyk.
Polskie Radio 24/kad
------------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 12.05.2019
Godzina emisji: 10.06
REKLAMA