Michał Kurtyka: redukcja emisji CO2 jest w interesie całej planety
- Szczyt klimatyczny w Katowicach był dopełnieniem ustaleń z Paryża z 2015 r. - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 o zakończonym szczycie COP24 Michał Kurtyka, wiceminister środowiska.
2019-01-08, 20:30
Posłuchaj
W zeszłym miesiącu strony szczytu klimatycznego COP24 przyjęły dokument końcowy, tzw. Pakiet Katowicki. Dokument to "mapa drogowa" realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury.
Powiązany Artykuł
Premier podsumowuje COP24 w Katowicach: pakiet katowicki tak ważny jak Protokół z Kioto
- Porozumienie paryskie pozostawało zestawem 29 pryncypiów, ale nie było w żaden sposób zoperacjonalizowane - informował Michał Kurtyka. Wiceminister środowiska zaznaczył, że gdyby nie szczyt w Katowicach nie byłoby globalnej polityki klimatycznej, bo pozostałaby ona tylko zbiorem ogólnych zasad. - Implementację i prawdziwe reguły postępowania zrobiły Katowice - dodał.
Gość programu przypomniał, że "Polska jako część Unii Europejskiej jest blokiem regionalnym, który ma bardzo daleko rozbudowane ambicje ewolucyjne swojego systemu energetycznego". - Mówimy o konieczności zielonego pragmatyzmu. Jesteśmy też krajem, który od 1990 r. przeszedł nieprawdopodobną drogę i szybko się bogaci. Pokazujemy, że naraz można podejmować wyzwania ekonomiczne, społeczne i środowiskowe - stwierdził polityk. Dodał, że "jesteśmy teraz partnerem w dyskusji dla Chin, Indonezji, czy Indii". - Ogromnym sukcesem katowickiego szczytu jest wskazanie na to, że wysiłki na rzecz redukcji emisji przestały być już tylko domeną ugrupowań regionalnych. Stały się częścią globalnego interesu całej planety - ocenił Michał Kurtyka.
Powiązany Artykuł
Zobacz, co dokładnie ustalono podczas COP 24. Wiemy o co chodzi w Pakiecie katowickim
W głównym dokumencie szczytu strony przyjmują z zadowoleniem "ukończenie na czas" ostatniego raportu IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) o globalnym ociepleniu. Raport stwierdza, że wysiłki w celu ograniczenia wzrostu średniej temperatury są obecnie niewystarczające, a dodatkowo należy dążyć do ograniczenia tego wzrostu o 1,5, a nie o 2 stopnie, jak zapisano w Porozumieniu paryskim. Kwestia, jak odnieść się do raportu w końcowym dokumencie, była przedmiotem kontrowersji i sporów na szczycie.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Gospodarzem programu był Józef Orzeł.
Polskie Radio 24
--------------------------
REKLAMA
Data emisji: 08.01.2019
Godzina emisji: 20.06
REKLAMA