Orzeł czy Reszka: twórczość Stanisława Szukalskiego. "Artysta bezkompromisowy"
- Twórczość Stanisława Szukalskiego była bardzo wyrazista, wręcz bezkompromisowa. Przez całe swoje życie walczył on o wolność artystyczną oraz o prawo do tego, aby w sztuce nie ulegać panującej modzie - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Fedeńczak, historyk sztuki.
2019-01-22, 22:05
Posłuchaj
- Działalność Stanisława Szukalskiego można podzielić na dwa okresy: chicagowski, kiedy był członkiem amerykańskiej bohemy artystycznej oraz polski, do której powrócił w latach 20. Kiedy chciano mu wręczyć nagrodę za wystawę w Chicago Art Institute, artysta odmówił ponieważ uważał, że nikt nie ma prawa do oceny jego dzieł. Kiedy skrytykowano i usunięto jedną z jego prac, postanowił zabrać wszystkie - mówiła Agata Fedeńczak - W 1923 roku wrócił do Polski, gdzie nie do końca został zrozumiany - dodała.
Poza licznymi dziełami artystycznymi „Stach z Warty” stworzył koncepcję zzemartyzmu. Znany był z kontrowersyjnych, nacjonalistycznych poglądów. W okresie dwudziestolecia międzywojennego był barwną postacią w życiu artystycznym Warszawy i Krakowa.
- Stanisław Szukalski był za zjednoczeniem wszystkich Polaków. Szukał elementu wspólnego dla całej międzywojennej Polski i cofał się w swej twórczości do czasów przedchrześcijańskich. Interesowały go legendy słowiańskie. Proponował między innymi, aby ustawić stworzoną przez siebie rzeźbę Kraka na Wawelu, aby podkreślić znaczenie okresu przedchrześcijańskiego w historii Polski - mówiła gość.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Józef Orzeł.
PR24
_______________________
Data emisji: 22.01.19
REKLAMA
Godzina emisji: 20:05
REKLAMA