X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prezes ZUS: reformą uporządkowaliśmy ogromne zaległości

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 22:11
- Najważniejszą reformą ZUS było uporządkowanie stanu rzeczy. Policzenie ile codziennie wpływa pieniędzy z tytułu składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nazwaliśmy tę reformę "składką" - mówiła w Polskim Radiu 24 prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Audio
  • Gertruda Uścińska o reformie ZUS (Orzeł czy reszka)
Prezes ZUS Gertruda Uścińska.
Prezes ZUS Gertruda Uścińska.Foto: Polskie Radio 24

Reformę wymusił powrót do niższego wieku emerytalnego od 2016 roku.  - Chciałam wiedzieć na ile starczy nam pobieranych pieniędzy, jakie będą wydatki? Stąd reforma oparta na koncepcji, że płatnik składek ma swoje konto, numer rachunku - tłumaczyła Gertruda Uścińska.

Gość Polskiego Radia 24 przyznała, że reforma wymagało ogromnej odwagi i decyzyjności. - Przed reformą "jakoś było". Zakres i skala błędnych wpłat wynosiła miesięcznie kilkadziesiąt tysięcy, rocznie dotykała nawet 600 tys. płatników. Wymagało to korygowania, nawet latami. Faktycznie saldo nie było ustalone, różnice dotyczyły bardzo dużych pieniędzy. Dziś możemy powiedzieć, że wpływy do ZUS są znakomite. Istniała nawet możliwość, żeby oddać 11 mld złotych dotacji z budżetu państwa. To niespotykane w historii ZUS. Modelem było, że państwo dokładało. Nastąpiło historyczne uporządkowanie ogromnych zaległości - zapewniła Gertruda Uścińska.  

Jej zdaniem reforma pozwoliła na zarządzanie finansami w ubezpieczeniach społecznych, które stanowią prawie 70 proc. wpływów porównywalnych do wpływów do budżetu państwa. -  ZUS to najważniejsza z punktu widzenia socjalnego instytucja publiczna w Polsce - podkreśliła prof. Uścińska. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Orzeł czy reszka"

Prowadzący: Józef Orzeł

Gość: Gertruda Uścińska

Data emisji: 25.02.2020

Godzina emisji: 20.10

Zobacz więcej na temat: ZUS zus składki emerytura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy w przyszłości czeka nas podniesienie wieku emerytalnego?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 13:13
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił prognozy prognozy sytuacji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli funduszu, z którego wypłacane są i będą nasze emerytury.
rozwiń zwiń