X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Droga synodalna". Trwa dyskusja o roli kobiet i osób świeckich w niemieckim Kościele

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 07:05
- Nie ma burzliwej debaty, ta dyskusja toczy się w Niemczech od dłuższego czasu, to spokojna rozmowa. Z perspektywy polskich obserwatorów szokujące może być to, że biskupi rozmawiają ze świeckimi jak równi z równymi, a pojawiające się różnice mogą urosnąć do rangi wielkiego sporu dogmatycznego - mówił w Polskim Radiu dr Dariusz Bruncz, redaktor naczelny ekumenicznej agencji informacyjnej ekumenizm.pl
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com

"Droga synodalna" to zaplanowany na dwa lata proces, na który zdecydowali się niemieccy biskupi w porozumieniu z Komitetem Centralnym Katolików Niemieckich, organizacją zrzeszającą część katolików świeckich.

1200_Jędraszewski_EN.jpg
Abp Jędraszewski: dziś próbuje się podkopać fundamenty chrześcijańskiej Europy

Prace przygotowawcze odbywały się w czterech forach synodalnych, które zajmują się podziałem władzy w Kościele, życiem kapłańskim, w tym możliwością rezygnacji z celibatu, moralnością seksualną, a ramach niej kwestiami związanymi z pozamałżeńskim pożyciem seksualnym oraz forum o kobietach w Kościele, podejmującym kwestię święceń kobiet.

Dr Dariusz Bruncz przypominał, że dyskusja o roli kobiet w Kościele toczy się w Niemczech nie tylko w Kościele katolickim, ale również ewangelickim, w którym są one obecne od wielu lat. - Na początku dyskusja dotyczyła urzędu diakona, tu większość teologów nie ma wątpliwości, w historii Kościoła jest potwierdzone, że były kobiety diakonki, jednak ten urząd ewoluował, podobnie jak funkcja prezbitera czy biskupa - mówił gość audycji.

Posłuchaj
22:41 _PR24_AAC 2020_09_09-20-06-34.mp3 10.09.2020 dr Dariusz Bruncz (Polskie Radio 24 / Terlikowski na froncie)

 Są biskupi, szczególnie w tych rejonach Niemiec, gdzie brakuje księży i dotkniętych laicyzacją, którzy tej sprawy nie widzą tak jednoznacznie. Pojawiają się głosy, konfrontujące dyskusje o postanowieniach I Soboru Watykańskiego mówiącego o nieomylności papieża z wyzwaniami współczesności. Były wyrażane opinie, zarówno teologów świeckich, jak i duchownych, którzy stwierdzają, że Kościół nie poradzi sobie bez wsparcia ludzi świeckich oraz udziału kobiet - dodał gość audycji.

Czytaj także: 

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.

***

Audycja: "Terlikowski na froncie"

ProwadzącyTomasz Terlikowski

Gość: Tomasz Rowiński (redaktor "Christianitas")

Data emisji: 09.09.2020

Godzina emisji: 20.06

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Profanacja pomnika Chrystusa w Warszawie. Publicysta: możemy być zadowoleni z reakcji władz i hierarchów

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 09:56
- Najważniejsze osoby w państwie i w Kościele zareagowały na ten incydent zdecydowanie i to najlepsza odpowiedź. Trzeba reagować głośno i szybko, i tak się stało - powiedział w Polskim Radiu 24 Agaton Koziński ("Polska Times"). Gośćmi audycji byli również Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska") i Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To był oczywisty akt znieważenia". Marek Jurek o profanacji figury Chrystusa w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 20:49
- Znieważenie figury Chrystusa w Warszawie jest oczywistym znieważeniem samego Chrystusa i potraktowaniem Jego osoby jak listonosza, któremu można założyć tęczową flagę. Jeśli ktoś nie odnosi się z czcią do Chrystusa, to niech uzna fakt, że obraża ludzi - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Jurek, były marszałek Sejmu.
rozwiń zwiń