"Wygląda na grę polityczną". Tomasz Rowiński o ograniczeniu liturgii trydenckiej w Kościele
Moim zdaniem ten ruch papieża jest wynikiem takiego szerszego planu, spojrzenia, jakie papież ma w Kościele. (...) Jest to taki trochę dziwny dokument, który próbuje nas cofnąć do początku lat 70., stawia pewne diagnozy, które trochę trudno, mimo wszystko, je obronić - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński, komentując Motu proprio papieża Franciszka "Traditionis Custodes", w którym zabronił on sprawowania tzw. mszy trydenckiej.
2021-07-28, 22:05
Papież Franciszek zakazał odprawiania w kościołach parafialnych mszy po łacinie w liturgii przedsoborowej. W Watykanie opublikowano 16 lipca list papieża, w którym wyznał, że obecna sytuacja go "zasmuca i martwi". Decyzja papieża i wprowadzone zmiany wraz z ograniczeniem możliwości korzystania z tzw. liturgii przedsoborowej zostały zawarte w dokumencie w formie Motu proprio "Traditionis Custodes". Publikacji tej towarzyszy też list Franciszka do biskupów na całym świecie w sprawie liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 roku. W audycji "Terlikowski na froncie" sprawę komentował Tomasz Rowiński.
Powiązany Artykuł
"To wbrew decyzji Benedykta XVI". Ks. prof. Skrzypczak o ograniczeniu liturgii trydenckiej w Kościele
Gość PR24 stwierdził, że z Motu proprio papieża Franciszka wyłania się taki obraz rzeczywistości, w którym "eksperyment" Benedykta XVI, by pogodzić ze sobą "zwaśnione środowiska" tradycjonalistów kościelnych i zwolenników zmian soborowych, się nie powiódł, bo środowiska tradycyjne są "szczególnie zbuntowani" i nie umieli "przyjąć tego dobra, które otrzymali od papieża Benedykta XVI".
- Ks. prof. Andrzej Kobyliński: mamy do czynienia z powolnym zmierzchem pontyfikatu papieża Franciszka
- Moim zdaniem ten ruch papieża jest wynikiem takiego szerszego planu, spojrzenia, jakie papież ma w Kościele, które też jest bliskie, jest związane z tymi środowiskami liturgicznymi, które tak naprawdę od samego początku były niechętne "Summorum Pontificum" (Motu proprio Benedykta XVI "uwalniające" mszę przedsoborową - red.) - mówił Tomasz Rowiński.
REKLAMA
- Jest to taki trochę dziwny dokument, który próbuje nas cofnąć do początku lat 70., stawia pewne diagnozy, które trochę trudno, mimo wszystko, je obronić. Bo naprawdę jest tyle środowisk w różny sposób "zbuntowanych" w Kościele, a akurat są takie badania prowadzone przez amerykańskich socjologów, że to tradycjonaliści są najbardziej przywiązani do nauczania Kościoła - dodał, podkreślając, że "wygląda to na grę polityczną".
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzi: Tomasz Terlikowski
Gość: Tomasz Rowiński (historyk idei, redaktor naczelny kwartalnika "Christianitas")
Data emisji: 28.07.2021
Godzina emisji: 20.06
Polecane
REKLAMA