X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kościół niemiecki jest w realnej schizmie". Robert Tekieli o drodze synodalnej w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 12:55
- Reformacja zadała najgłębszą ranę Kościołowi w jego historii (…), w tej chwili Kościół niemiecki idzie przeciwko Chrystusowi - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli, publicysta.
Audio
  • 15.10.2020 Robert Tekieli (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Widok na Kościół Wszystkich Świętych w Wittenberdze (Niemcy), na drzwiach którego, zgodnie z legendą, Marcin Luter przybił 95 tez, wzywając do dysputy o kryzysie w Kościele katolickim.
Widok na Kościół Wszystkich Świętych w Wittenberdze (Niemcy), na drzwiach którego, zgodnie z legendą, Marcin Luter przybił 95 tez, wzywając do dysputy o kryzysie w Kościele katolickim. Foto: shutterstock.com

"Droga synodalna" to zaplanowany na dwa lata proces, na który zdecydowali się niemieccy biskupi w porozumieniu z Komitetem Centralnym Katolików Niemieckich, organizacją zrzeszającą część katolików świeckich.

1200_Jędraszewski_EN.jpg
Abp Jędraszewski: dziś próbuje się podkopać fundamenty chrześcijańskiej Europy

Robert Tekieli wymienił cztery główne podnoszone kwestie podnoszone przez drogę synodalną,  dyskusję o władzy w Kościele, moralność seksualna, celibat oraz rola kobiet. - Droga synodalna zakłada podejmowanie decyzji na równi przez biskupów i osoby świeckie, które będą wprowadzane w diecezjach z woli biskupa. Jednak celibat czy rola kobiet w Kościele nie są decyzjami, które może podjąć któryś lokalny Kościół, to rola Kościoła powszechnego - podkreślał.

Publicysta przypominał, że papież Benedykt nie spotykał się z przychylnym przejęciem w swoim rodzinnym kraju. - Był w absolutnej mniejszości wśród biskupów niemieckich, którzy obrazili się na fakt, że ten, wydawało się całkowicie zepchnięty do rogu, wsteczny konserwatysta, który co prawda jest jednym z najwybitniejszych teologów ostatnich lat, jest w stanie mieć wpływ na Kościół - zauważył.

- O ile co do władzy w Kościele dyskusja trwa od ponad tysiąca lat, czy ma być "papieski" czy kolegialny, o tyle to jednak papież jest nieomylny i to on ma prymat w kościele - dodał.

"Demokratyzacja i protestantyzacja Kościoła"

Gość ocenił wpływ dyskusji w Niemczech na Kościół powszechny. - To może być albo szczepionka, albo trucizna. Bardzo wielu poważnych i mądrych ludzi ostrzegało, że w wynik Soboru Watykańskiego II mamy do czynienia z dominacją teleologicznej myśli niemieckiej. Efekt tego soboru jest taki, że Kościół katolicki jest w tej chwili wspólnotą, która zmniejsza się co roku o ćwierć miliona wiernych - stwierdził Robert Tekieli. 

Czytaj także: 

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Robert Tekieli

Data emisji:15.10.2020

Godzina emisji

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Profanacja pomnika Chrystusa w Warszawie. Publicysta: możemy być zadowoleni z reakcji władz i hierarchów

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 09:56
- Najważniejsze osoby w państwie i w Kościele zareagowały na ten incydent zdecydowanie i to najlepsza odpowiedź. Trzeba reagować głośno i szybko, i tak się stało - powiedział w Polskim Radiu 24 Agaton Koziński ("Polska Times"). Gośćmi audycji byli również Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska") i Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To był oczywisty akt znieważenia". Marek Jurek o profanacji figury Chrystusa w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 20:49
- Znieważenie figury Chrystusa w Warszawie jest oczywistym znieważeniem samego Chrystusa i potraktowaniem Jego osoby jak listonosza, któremu można założyć tęczową flagę. Jeśli ktoś nie odnosi się z czcią do Chrystusa, to niech uzna fakt, że obraża ludzi - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Jurek, były marszałek Sejmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Droga synodalna". Trwa dyskusja o roli kobiet i osób świeckich w niemieckim Kościele

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 07:05
- Nie ma burzliwej debaty, ta dyskusja toczy się w Niemczech od dłuższego czasu, to spokojna rozmowa. Z perspektywy polskich obserwatorów szokujące może być to, że biskupi rozmawiają ze świeckimi jak równi z równymi, a pojawiające się różnice mogą urosnąć do rangi wielkiego sporu dogmatycznego - mówił w Polskim Radiu dr Dariusz Bruncz, redaktor naczelny ekumenicznej agencji informacyjnej ekumenizm.pl
rozwiń zwiń