more_horiz

"Odsłania bardzo głęboki kryzys, który dotyka Watykan". Ks. prof. Kobyliński o procesie włoskiego kardynała

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 21:01
- To ważny, włoski kardynał oskarżony o różnego rodzaju nadużycia finansowe, o korupcję, o defraudację, o nadużycia urzędu. Ten proces, niestety, odsłania bardzo głęboki kryzys, który dotyka Watykan, Stolicę Apostolską. W tle pojawia się pytanie o możliwość uzdrowienia Państwa Watykańskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, etyk i filozof z UKSW.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/KKulikov

Przed Trybunałem Watykańskim rozpoczął się proces włoskiego kardynała Angelo Becciu i 9 innych osób w sprawie podejrzanych transakcji finansowych w Sekretariacie Stanu.

free watykan shut 1200.png
Rozpoczął się proces kard. Angelo Becciu. Duchowny oskarżony jest o przestępstwa finansowe

Zarzuty dotyczą defraudacji, przestępstw finansowych, korupcji, oszustw, wymuszeń i nadużycia urzędu. To największy proces w najnowszych dziejach Watykanu.

Posłuchaj
22:12 PR24_mp3 2021_08_18-20-06-40.mp3 ks. prof. Andrzej Kobyliński o procesie kardynała Angelo Becciu (Terlikowski na froncie)

- Ten proces, niestety, odsłania bardzo głęboki kryzys, który dotyka Watykan, Stolicę Apostolską. Oczywiście teraz te wydarzenia watykańskie zeszły trochę na dalszy plan, bo na ustach wszystkich mamy Afganistan - powiedział ks. prof. Andrzej Kobyliński. 

- Ale uważam, że jest pewne podobieństwo między tym, co się dzieje w Afganistanie a tym, co się dzieje w Watykanie. Obecna sytuacja w Afganistanie pokazuje nam słabość Ameryki czy słabość całego Zachodu, podobnie jak ten proces dotyczący kardynała Angelo Becciu odsłania nam głęboki kryzys, który dotyka Watykan, Państwo Watykańskie - dodał gość PR24.

Czytaj także:

Jego zdaniem "ten proces jest ogromnym przełomem i spektakularnym wydarzeniem, ponieważ od kilkuset lat nie było w Watykanie procesu, na którym by sądzono jednego z kardynałów".

- Proces rozpoczął się kilka tygodni temu, pod koniec lipca. Kolejna rozprawa będzie 5 października - poinformował ks. Andrzej Kobyliński. 

Zaznaczył również, że niejako w tle tego wydarzenia pojawia się "pytanie o możliwość uzdrowienia Watykanu, Państwa Watykańskiego - oczyszczenia go z różnego rodzaju skandali".

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzący: Tomasz Terlikowski
Gość: ks. prof. Andrzej Kobyliński (UKSW)
Data emisji: 18.08.2021
Godzina emisji: 20.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także