"Nisztor pyta". Czy frankowiczów czeka przełom?

O trudnej sytuacji frankowiczów i wyczekiwanej decyzji TSUE w tej sprawie rozmawiali goście audycji "Nisztor pyta", a byli nimi Marian Szołucha, ekonomista i mecenas Wojciech Bochenek z kancelarii Bochenek i Wspólnicy, reprezentujący frankowiczów w sporach z bankami.

2019-08-22, 20:43

"Nisztor pyta". Czy frankowiczów czeka przełom?
Siedziba Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Foto: shutterstock.com

Posłuchaj

22.08.2019 "Nisztor pyta"
+
Dodaj do playlisty

- Od strony ekonomicznej i prawnoetycznej kwestia polisolokat jest jasna. Tego typu instrument nigdy nie powinien zafunkcjonować w polskiej rzeczywistości. Można dyskutować czy kredyt w obcej walucie jest groźny i czy jest dopuszczalny - uważa Marian Szołucha.

- Osobiście uważam, że nie można zabraniać ludziom ryzykowania własnymi pieniędzmi. Wyroki sądów są jakie są, a kredytobiorcy powinni z tego korzystać i na tym polega racjonalna postawa jeżeli chodzi o domowe finanse - dodał.

Powiązany Artykuł

frank szwajcarski1200.jpg
Frankowicze w stresie. Szwajcarska waluta dobiła do 4 zł

Sytuacja się poprawia

Zdaniem Wojciecha Bochenka prawo coraz bardziej sprzyja osobom, które posiadają kredyty we frankach szwajcarskich. - Mamy trzy bardzo korzystne wyroki Sądu Najwyższego. Pod kątem rozstrzygnięć sądowych pod ich kątem, to przybiera to coraz lepsze kształty - uważa mecenas.

- Organy prawa wspierają kredytobiorców w walce z bankami w sądach i sami frankowicze tworzą akcje informacyjne, więc ich świadomość w tym zakresie jest duża. Pozwów do sądu trafia coraz więcej - zauważył.

REKLAMA

W oczekiwaniu na werdykt TSUE

Wciąż czekamy na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie frankowiczów. Marian Szołucha prognozuje, że rezultat będzie korzystny - Werdykt raczej będzie po myśli frankowiczów niż po myśli sektora bankowego, choć wynik przesuwa się w czasie. Czas zaczyna grać tutaj rolę, poniewaz frank szwajcarski obecnie balansuje na granicy czterech złotych i lepiej raczej nie będzie. Nie podjąłbym się wyznaczania granicy, ale większość czynników wskazuje na to, że będzie to trend rosnący. Najistotniejsze jest rozładowanie ryzyka dla kredytobiorców i ryzyko systemowe - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Polskie Radio 24/pkr

***

REKLAMA

Prowadzący: Piotr Nisztor

Data emisji: 22.08.2019

Godzina emisji: 20:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej