more_horiz

Dr Marian Szołucha: podwyżki cen prądu mają związek z projektem Zielonego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 15:01
- Unia Europejska dostosowuje projekt Zielonego Ładu do zachodnich gospodarek, a młodszą Europę traktuje po macoszemu - mówił w Polskim Radiu 22 Jakub Maciejewski, publicysta tygodnika "Sieci". O możliwych konsekwencjach podwyżek cen energii dyskutował dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.
Audio
  • Jakub Maciejewski: jest presja abyśmy porzucali nasze technologie energetyczne (Polskie Radio 24 / Nisztor pyta)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

W Komisja Europejska przyjęła Europejski Zielony Ład, czyli projekt unijnej strategii, która ma doprowadzić Unię Europejską do neutralności klimatycznej w 2050 roku.

rada ue.jpg
Europejski Zielony Ład. Eksperci o szansach i zagrożeniach.

Jakub Maciejewski zauważył, że podwyżki cen prądu mają związek z projektem Zielonego Ładu. – Stoi za nim lobbing innych technologii energetycznych niż te, które są używane w Polsce. Jest to łagodna presja abyśmy porzucali nasze technologie i kupowali francuskie lub niemieckie rozwiązania, wtedy Unia nam trochę odpuści, ale przy okazji rząd Francji czy Niemiec zarobi – stwierdził publicysta.

Dr Marian Szołucha przyznał, że ceny energii dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć. Urząd Regulacji Energetyki zgodził się już na podwyżkę cen u jednego z dostawców. Mogą rosnąć także ceny towarów i usług, na które wpływ mają ceny energii ponoszone przez przedsiębiorstwa. To jest szczególnie niebezpieczne, bo może napędzić inflację o charakterze kosztowym, nie monetarnym. Ten rodzaj inflacji jest czarnym snem ekonomistów ponieważ może prowadzić jednocześnie do spowolnienia gospodarczego oraz w połączeniu z wysoką inflacją do tzw. stagflacji – ocenił ekspert.

- Nie odejdziemy szybko od wykorzystania węgla, nawet jeśli taka decyzja zapadnie. W tym czasie wszystko może się zmienić.  To perspektywa kilku dekad – dodał dr Marian Szołucha komentując kwestię projekt Zielonego Ładu.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Audycja: "Nisztor pyta"

Prowadzący: Piotr Nisztor

Gość: dr Marian Szołucha, Jakub Maciejewski

Data emisji: 02.01.2020

Godzina emisji: 20.06Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem