more_horiz

Marcin Porzucek: powinniśmy zwiększyć liczbę sędziów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 20:30
- Pewne rzeczy musimy w sądach poprawić. Ten system kuleje od kilkudziesięciu lat i krok po kroku ten mur udaje nam się burzyć. Widać jednak dokładnie - jest wiele osób w środowisku sędziowskim, wśród opozycji także, które chcą ten proces zatrzymać - powiedział Marcin Porzucek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • Marcin Porzucek: Ten system kuleje od kilkudziesięciu lat i krok po kroku ten mur udaje nam się teraz burzyć. Widać jednak dokładnie - jest wiele osób w środowisku sędziowskim, wśród opozycji, które chcą ten proces zatrzymać. (Nisztor Pyta / PR24
Sąd Najwyższy
Sąd NajwyższyFoto: Shutterstock

- Andrzej Duda wysłuchał głosu pełnej reprezentacji parlamentu i będzie co do ustawy, która została uchwalona przez Sejm 20 grudnia 2019 roku, podejmował rozstrzygnięcie także z uwzględnieniem tych głosów czy stanowisk, które tu wybrzmiały - powiedział w środę wiceszef KPRP Paweł Mucha po spotkaniu prezydenta z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych.

Gość audycji "Nisztor Pyta" mówił o spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Komentatorzy polskiej sceny politycznej spodziewają się, że prezydent Andrzej Duda złoży podpis pod nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym. 

"Pewne rzeczy musimy w sądach poprawić"

Piotr Nisztor pytał posła Marcina Porzucka, czy podpis Andrzeja Dudy pomoże uzdrowić sytuację w polskim sądownictwie?

- Prawdopodobnie Andrzej Duda podpisze nowelizację. Mam wielką nadzieję, że tak właśnie będzie. Prezydent jest niezależny i suwerenny. To jest jego decyzja - powiedział poseł PiS.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jacek Sasin: opozycja kwestionuje funkcjonowanie instytucji państwa

Gość PR24 przypomniał, że reforma sądownictwa była jedną z obietnic wyborczych, z którymi PiS szedł do wyborów. - Miliony Polaków powierzyły nam silny, demokratyczny mandat w 2015 roku i odnowiliśmy go ledwie 3 miesiące temu mówiąc o tym, że pewne rzeczy musimy w sądach poprawić. Ten system kuleje od kilkudziesięciu lat i krok po kroku ten mur udaje nam się teraz burzyć. Widać jednak dokładnie - jest wiele osób w środowisku sędziowskim, wśród opozycji, które chcą ten proces zatrzymać - przekonywał Marcin Porzucek.

"Mamy trójpodział władzy i to prezydent powołuje sędziów"

Gość audycji "Nisztor Pyta" podawał przykłady złego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz postaw sędziów, które według niego, są nie do zaakceptowania.

Kamil Bortniczuk 1200.JPG
"Sędziowie bronią swoich własnych interesów". Bortniczuk o reformie wymiaru sprawiedliwości

- Jeżeli dochodzi do sytuacji, jak w jednym z sądów w Polsce, gdzie sędzia podważa wybór innego sędziego, to do czegoś takiego dopuścić nie możemy. Musimy postawić tamę i musimy to zrobić jak najszybciej - nawoływał.

Czy jest możliwe porozumienie poróżnionych stron? - pytał Piotr Nisztor. - Chciałbym porozumienia, ale widać zaciekłość po stronie naszych oponentów. Oni nie patrzą na dobro Polski (...) Konstytucja to najważniejszy dokument, na którym powinniśmy się opierać. Mamy trójpodział władzy. To prezydent powołuje sędziów, a sądy są od tego, żeby czuwać nad tym, czy prawo funkcjonuje - stwierdził poseł PiS.

Pytany o to, jak usprawnić polski wymiar sprawiedliwości, powiedział: - Powinniśmy zwiększyć liczbę sędziów. Nawet najzdolniejszemu studentowi prawa trudno było dostać się na aplikację sędziowska, jeżeli nie był powiązany rodzinnie czy w inny sposób ze środowiskiem prawniczym - przypomniał znaną prawidłowość, która zdaniem rozmówcy PR24, powoli przechodzi do historii.

***

Tytuł audycji: "Nisztor pyta"
Prowadzący: Piotr Nisztor
Goście:  Marcin Porzucek (PiS) 
Data emisji: 30.01.2020
Godzina emisji: 20.06

PR24/PAP/tb


Zobacz także

Zobacz także