X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

7x24. Kontrowersje po przegłosowaniu unijnej dyrektywy o ACTA2. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 11:40
Parlament Europejski poparł dyrektywę o prawach autorskich, która w założeniu ma nałożyć na strony internetowe obowiązek przeciwdziałania piractwu internetowemu. Do kontrowersji wokół ACTA2 w Polskim Radiu 24 odnieśli się politycy.
Audio
Protest przeciwko ACTA2 w Poznaniu
Protest przeciwko ACTA2 w Poznaniu Foto: Pawel F. Matysiak/Polska Press/East News

Podczas sobotniej konwencji regionalnej w Gdańsku prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego partia dokona implementacji dyrektywy o prawie autorskim, czyli wdroży ją do polskiego prawa w taki sposób, by pozwoliła zachować wolność. Chodzi o kontrowersyjny artykuł 13. dyrektywy, który nakłada dużym platformom internetowym obowiązek monitorowania zamieszczanych przez użytkowników treści pod kątem praw autorskich. Przeciwnicy takiego rozwiązania uważają, że nowe przepisy ograniczą wolność słowa.

Czytaj więcej
jaro 1200.jpg
Jarosław Kaczyński: wolność określa sens naszej historii

- Większość europosłów Platformy Obywatelskiej głosowało za cenzurą w internecie i przeciwko wolności słowa. Byli też tacy deputowani, którzy niczym Poncjusz Piłat umyli ręce. Byli na sali, ale wstrzymali się od głosu - zauważył Ryszard Czarnecki (PiS). Europoseł przypomniał, że Platforma Obywatelska zagłosowała wbrew temu co zapowiadał cztery dni wcześniej. - Głosowali prominentni działacze Koalicji Europejskiej jak Janusz Lewandowski czy Jerzy Buzek. ACTA2 postawiło twórców i artystów przeciwko wolności. Jest to rzecz absolutnie skandaliczna - dodał.

Grzegorz Napieralski (PO) zauważył zaś, że prawo europejskie nie nadąża za rozwojem technologii. - Mamy twórców, którzy chcieliby być chronieni prawem autorskim i chcieliby na swoich dziełach zarabiać. Temat jest jednak bardzo skomplikowany i nikt nie ma pomysłu jak go rozwiązać - mówił. Senator podkreślił również, że osobiście nie poparłby unijnej dyrektywy ws. ACTA2. - Jestem absolutnym zwolennikiem wolności i swobody dostępu do informacji - zaznaczył gość programu.

- Internet jest ostatnią przestrzenią, która pozwala na swobodne głoszenie nawet niszowych poglądów. Niedopuszczalne jest więc ograniczanie wolności pod przykrywką praw autorskich - stwierdziła Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15). Posłanka zauważyła także, że dochodzenie praw autorskich i ściganie kradzieży jest możliwe na drodze sądowej. - Problem polega jednak na tym, że wymiar sprawiedliwości działa źle i dochodzenie twórców do swoich roszczeń jest kwestią niekiedy kilku lat - komentowała.

Marek Sawicki (PSL) ocenił, że internet jest przestrzenią wolną, a Parlament Europejski zbyt głęboko sięgnął do wzorców sprzed lat. - Włodzimierz Lenin już kilkadziesiąt lat temu mówił, iż wolność jest tak cenna, że trzeba ją reglamentować. ACTA2 jest zupełnie niepotrzebne - stwierdził poseł.

- Koalicja Europejska bardzo wiele mówi o potrzebie zachowania wolności, a internet jest podstawową sferą z punktu widzenia krzywienia tych wartości. Wolna wymiana poglądów jest potrzebna - powiedział Zbigniew Gryglas (Porozumienie). Poseł Zjednoczonej Prawicy stwierdził, że głosowanie nad ACTA2 było momentem sprawdzam dla Platformy Obywatelskiej. - Pokazali oni w ten sposób jak bardzo wspierają demokrację - komentował polityk.

Paweł Sałek (KPRP) podkreślił, że prawa autorskie twórców należy chronić w sieci. - ACTA2 jest jednak wypaczeniem - dodał. Gość programu zaznaczył również, że dyrektywa Unii Europejskiej nie jest bezpośrednim aktem prawnym. - Istnieje przestrzeń do tego, żeby te restrykcyjne zapisy w Polsce były złagodzone - mówił doradca prezydenta.

Czytaj więcej
Antoni Macierewicz 1200.JPG
Antoni Macierewicz: jeśli PiS będzie rządził, nie dopuścimy do cenzury w internecie

Przeciwko ACTA2 zagłosowały: Polska, Holandia, Finlandia, Włochy i Luksemburg. Kraje te nie poparły wypracowanego w Radzie Unii Europejskiej porozumienia. Jednak nie wszyscy europosłowie opowiedzieli się przeciwko unijnej dyrektywie. Część deputowanych Platformy Obywatelskiej - mimo że partia ta podzielała obawy w sprawie dyrektywy - zdecydowało się zagłosować za nią.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"7x24" prowadziła Katarzyna Gójska.

Polskie Radio 24/jp

-----------------------------------

Data emisji: 31.03.2019

Godzina emisji: 9.06 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karol Karski o dyrektywie PE ws. praw autorskich: informacja stanie się droga

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 13:06
- Dyrektywa o prawie autorskim - przyjęta ostatnio przez PE - daje wiele możliwości ogromnym korporacjom medialnym. Natomiast niekorzystna jest dla mniejszych ośrodków. Informacja stanie się droga - mówił w audycji "W samo południe" Karol Karski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektywa ACTA2. Gdzie są granice wolności w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 10:30
Czy przyjęta przez Parlament Europejski dyrektywa cyfrowa, tzw. ACTA2, to realna groźba wprowadzenia cenzury w internecie? O tym m.in. rozmawiali w audycji "Spory i kontrowersje" prof. Henryk Domański, prof. Antoni Kamiński i dr Robert Sobiech. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konwencja PiS. Nowa obietnica Jarosława Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 13:18
- Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku padła jasna deklaracja ze strony Jarosława Kaczyńskiego, że jeśli ta partia nadal będzie rządzić, to PiS zaimplementuje dyrektywę ACTA2 w ten sposób, żeby wolność była zachowana – powiedział w Polskim Radiu 24 Karol Gac, dziennikarz tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń