X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Głębia ostrości": Tomasz Szerszeń

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 22:30
- Marek Piasecki jest dla mnie inspirujący artystycznie, badam go w pewnym sensie i zajmuję się jego spuścizną. Fascynujące jest to, że już w wieku 20 lat był ukształtowanym artystą - mówił na antenie Polskiego Radia 24 fotograf Tomasz Szerszeń.
Audio
Bez tytułu, 2019 (fragment instalacji fotograficznej Komora oka) na podstawie archiwum Marka Piaseckiego
"Bez tytułu", 2019 (fragment instalacji fotograficznej "Komora oka") na podstawie archiwum Marka PiaseckiegoFoto: Tomasz Szerszeń

Marek Piasecki to artysta, dla którego fotografia często bywała pretekstem dla innych działań twórczych. Piasecki, zmarły w 2011 roku w Szwecji, od połowy lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku dokumentował teatr Mirona Białoszewskiego, tworzył grafiki na papierze światłoczułym, zajmował się rzeźbą.

Po roku 1967 jego twórczość, już na emigracji, nie była tak intensywna jak podczas lat spędzonych w Polsce. Prace artysty pośmiertnie pokazywano podczas targów Paris Photo, część fotografii zakupiło Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

białystok interphoto 1200.jpg
Białystok Interphoto 2019 "Od przeszłości do współczesności. Granice czasu"

Spuścizna, która inspiruje

- Marek Piasecki jest dla mnie inspirujący artystycznie, badam go w pewnym sensie i zajmuję się jego spuścizną. Część archiwum, która się pojawi na wystawie w galerii Fundacji Archeologia Fotografii to negatywy - z 90 proc. z nich nigdy nie były robione odbitki. W większości są to nieznane elementy. To było bardzo ciekawe doświadczenie, bo wcześniej nie miałem okazji im się przyjrzeć - tłumaczył Tomasz Szerszeń.

Fotograf podkreślił młody wiek i dojrzałość artysty. - Fascynujące jest to, że Marek Piasecki już w wieku 20 lat był ukształtowanym artystą, bez studiów. To jest dla mnie typowe dla tego okresu powojennego. Po 1955 r. pojawia się od razu jako ukształtowany człowiek i artysta. Do 1967 r. cały czas tworzy. To było niezwykle intensywne życie, które jest ciężkie do wyobrażenia - opowiadał gość red. Igi Niewiadomskiej.

- Po takim mocnym doświadczeniu dla młodego człowieka, jakim był pobyt w więzieniu, to musiało się na nim odbić. Wyszedł jako ukształtowany człowiek z pewną wizją - co chce robić i przede wszystkim jak chce robić - mówił Tomasz Szerszeń.

***

W galerii Fundacji Archeologia Fotografii przy ul. Chłodnej 20 można oglądać do końca stycznia instalację fotograficzną Tomasza Szerszenia, przygotowaną w oparciu o archiwum Marka Piaseckiego.

Tomasz Szerszeń, który był gościem Igi Niewiadomskiej jest fotografem, kuratorem oraz antropologiem kultury.

***

Więcej w nagraniu.

Audycję "Głębia ostrości" prowadziła Iga Niewiadomska.

Polskie Radio 24/pb

______________________

Data emisji: 10.12.2019

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Głębia ostrości": Sergiusz Sachno

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 23:01
- Nigdy nie myślałem, że zostanę fotografem, a tym bardziej artystą. (...) Mój pierwszy aparat fotograficzny kupiłem trzy lata przed moim debiutem indywidualnym - mówił w Polskim Radiu 24 Sergiusz Sachno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Głębia ostrości": Justyna Mielnikiewicz

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 22:38
- Fotografia musi opowiadać historię, która sprawia, że przerzucamy się do kolejnego i kolejnego zdjęcia. Cieszy mnie zwłaszcza to, że moje zdjęcia na niektórych ludzi działają emocjonalnie - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Mielnikiewicz, fotograf, autorka wystawy "W Ukrainie". 
rozwiń zwiń