Archiwum Pawła Pierścińskiego. Monika Szewczyk-Wittek: to okazja do poznania artysty na nowo

- Ten projekt polega na skatalogowaniu, a następnie zarchiwizowaniu i zdigitalizowaniu 2,5 tys. negatywów, które znajdują się w bardzo obszernym archiwum analogowym Pawła Pierścińskiego. Zostało ono przekazane przez artystę Katarzynie Sagatowskiej - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Monika Szewczyk-Wittek.

2020-12-29, 23:00

Archiwum Pawła Pierścińskiego. Monika Szewczyk-Wittek: to okazja do poznania artysty na nowo
"Krajobraz falisty", 1958, seria "Geometria Krajobrazu" z cyklu "Portret Ziemi Kieleckiej". Foto: Paweł Pierściński

Paweł Pierściński. Archiwum - etap pierwszy to przedsięwzięcie, które ma na celu nie tylko upamiętnić polskiego artystę, ale również pokazać jego mniej znaną twórczość. 


Powiązany Artykuł

Zrzut ekranu 2020-12-4 o 21.jpg
"Misją fotografii jest przedstawienie człowieka drugiemu człowiekowi". Krzysztof Gołuch o cyklu "Co siódmy"



- Na początku tego roku otrzymałyśmy dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prace nad tym archiwum. Wspólnie z partnerami, m.in. Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, zdecydowałyśmy się wybrać tylko, i aż, 2,5 tys. negatywów z działu architektura - powiedziała Monika Szewczyk-Wittek.

- Wybrałyśmy takie obiekty, które naszym zdaniem z jednej strony są reprezentatywne dla artysty, a z drugiej strony pokazują znacznie szersze spektrum tego, czym zajmował się Paweł Pierściński w swojej pracy twórczej.

Jak podkreśliła Monika Szewczyk-Wittek, projekt pozwala na nowo odkryć twórczość Pierścińskiego. - To jest artysta znany z fotografii pejzażowej, ze swoich wspaniałych cykli artystycznych, ale prawdopodobnie szerszej publiczności mniej znany jako ten, który właściwe od lat 50. podróżował po ukochanej przez siebie Kielecczyźnie i dokumentował ją w sposób momentami rzemieślniczy - dodała.

REKLAMA

Kuratorka projektu podkreśla, że praca ta jest niezwykle interesująca. - Z tych fotografii wychodzi zapis przemian architektonicznych, ale też społecznych, cywilizacyjnych, kulturowych, które są unikalne w swej skali. Nie znam innego fotografa, który wybrany przez siebie region fotografowałby z taką czułością i z taką konsekwencją. Pierściński do wybranych przez siebie miejsc wracał wielokrotnie, co oznacza, że każda miejscowość, czy dany region jest fotografowany przez niego w odstępie czasowym, w różnych porach roku - przekazała współorganizatorka archiwum. 

- Pracując nad tym archiwum, cały czas mierzymy się z taką myślą, która nam towarzyszy, tzn. z tym, w jaki sposób pracowałby ze swoim archiwum artysta, jakie byłby jego wybory. To są myśli nierozstrzygnięte - oceniła.     

Część dorobku Pawła Pierścińskiego można podziwiać na stronie www.pawelpierscinski.pl, która ruszyła na początku grudnia.

Posłuchaj

Monika Szewczyk-Wittek o archiwum Pawła Pierścińskiego ("Głębia ostrości") 22:16
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

REKLAMA

Gość: Monika Szewczyk-Wittek

Data emisji: 29.12.2020

Godz. emisji: 22.06

kmp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej