"Widz jest zachęcany do podróży wewnętrznej". Wojciech Wieteska o swojej wystawie Paradise 101
- To nie jest reportaż ani relacja z Japonii w takim sensie, jakim, być może, byśmy się spodziewali. Jeżeli jest to wystawa, w której można by mówić o podróży, to jest to podróż, w której widz jest zachęcany do podróży wewnętrznej - mówił w Polskim Radiu 24 fotograf Wojciech Wieteska. Gościem audycji była również Anna Diduch, kuratorka ekspozycji Paradise 101.
2021-04-14, 09:00
Ekspozycja Paradise 101 jest podsumowaniem 29 lat fotografowania i filmowania Japonii przez Wojciecha Wieteskę. Autor odwiedzał ten kraj kilka raz w różnych odstępach czasu. - Ta wystawa jest pewną sumą moich doświadczeń wystawienniczych i prac w filmie w formach krótkometrażowych i fotografii - opisywał artysta.
Powiązany Artykuł
"Powtórzenie tej, którą wieszałem w jednym z centrów festiwalowych". Gierałtowski o wystawie "Remake"
Jak podkreśliła kuratorka Anna Diduch - "nie jest to wystawa ani retrospektywna, ani klasyczna ekspozycja fotograficzna". - Klasyczna wystawa zakłada, że pokazujemy oprawione zdjęcia i wieszamy je na ścianach - mówiła. Rozmówczyni wyjaśniła, że Paradise 101 składa się z dwóch przestrzeni muzeów po 250 m kw, w których zostały umieszczone przestrzenne instalacje.
- Mają one oddziaływać na więcej niż jeden zmysł. W ten sposób chcemy powiedzieć, że fotografia to jest dziedzina, taka materia, w którą można wchodzić w więcej niż jeden i bardziej złożony sposób niż tylko za pomocą wzroku.
- "Zaczęło się od Druha". Antoni Florczak o swoim Muzeum Fotografii
- "Stop Calling Me Murzyn" - zdjęcie, które zmienia rzeczywistość
- "Miasto, fotografia, archiwum". Album o Tychach z rodzinną historią w tle
Posłuchaj
Elementy narracji
Powiązany Artykuł
Wystawa "Janusz Tarabuła. Fotografia jako medium". Kurator: czas jako metafizyka
Wojciech Wieteska podkreślił, że na wystawie nie ma jednej narracji tzw. historii. - To nie jest reportaż ani relacja z Japonii w takim sensie, jakim, być może, byśmy się spodziewali. To nie są fotografie z podróży. Jeżeli jest to wystawa, w której można by mówić o podróży, to jest to podróż, w której widz jest zachęcany do podróży wewnętrznej - podkreślił autor ekspozycji.
Artysta zdradził, czego może spodziewać się odbiorca Paradise 101. - Pierwsza sala jest ciemna, nie ma światła, wchodzimy z latarką - opisywał.
- Jest 505 fotografii z lat 90. XX wieku ze świata analogowego. Są one głównie czarno-białe robione na negatywach i wiszą w paskach poziomych i pionowych - dodał Wieteska. Jak wyjaśnił, ich ułożenie jest zarówno "metaforyczne, jak i dosłowne w sensie kształtów". - Linie poziome to fale morskie, a pionowe to las bambusowy - tłumaczył.
REKLAMA
Wystawa znajduje się w Centrum Manga w Krakowie.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Audycja: "Głębia ostrości"
Prowadziła: Iga Niewiadomska
REKLAMA
Gość: Anna Diduch, kurator, Wojciech Wieteska, fotograf
Data emisji: 13.04.2021
Godz. emisji: 22.06
kmp
REKLAMA
REKLAMA