more_horiz

"Fotografowanie sobą". Prof. Mariusz Gołąb o twórczości Zofii Rydet

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 10:13
- Twórczość artystki trudno jednoznacznie zakwalifikować. Jej fotografie pojawiają się w kręgu historyków sztuki, fotografów, krytyków fotografii, ale także etnografów i antropologów kultury - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mariuszem Gołąb (Uniwersytet Łódzki, Instytut Kultury Współczesnej).
Z cyklu Zapis socjologiczny, 1980
Z cyklu "Zapis socjologiczny”, 1980Foto: Zofia Rydet

Pracę nad swoim monumentalnym cyklem "Zapis socjologiczny" liczącym ponad 20 tysięcy fotografii, Zofia Rydet rozpoczęła w wieku 67 lat. Wcześniej stworzyła niezapomniane prace opowiadające o dzieciach - cykl "Mały człowiek" - czy starości - cykl "Czas przemijania".

Prof. Mariusz Gołąb zauważył, że twórczość Zofii Rydet jest trudna do przyporządkowania do jednego nurtu fotografii. - Stąd potrzeba pewnego grantu, który by ujmował większość tych zagadnień i próbował w jakimś zakresie skonfrontować ze sobą te kierunki zainteresowań i pewnego rodzaju problemy estetyczne, które w tej twórczości się pojawiają. Były one wcześniej dyskutowane, lecz wydaje się, że obecnie zainteresowanie Zofią Rydet jest szczególnie intensywne - stwierdził.

- Biografia i fotografia wzajemnie się tutaj przeplatają, zwłaszcza w okresie powojennym. To właściwie jest "fotografowanie sobą", z pewnością ta pasja towarzyszyła artystce do końca i była inspirująca dla niej nie tylko w znaczeniu poszukiwań nowych dróg estetycznych, ale także, jak podkreśla autorka w wywiadach, to był także sposób na życie, który pozwalał jej radzić sobie z pewnymi problemami - mówił gość audycji.

Posłuchaj
23:32 [PR24]PR24 (PCM) 25 styczeń 2022 22_06_11_GO.mp3 Prof. Mariusz Gołąb o twórczości Zofii Rydet (Polskie Radio 24 / Głębia ostrości)

"Zofia Rydet po latach. 1978-2018" pod redakcją Stefana Czyżewskiego i Mariusza Gołąba to kolejna, trzecia już publikacja będąca pokłosiem grantu "Zofia Rydet - Dziedzictwo kulturowe i eksperyment fotograficzny" zrealizowanego na Uniwersytecie Łódzkim w ramach "Narodowego Programu i Rozwoju Humanistyki" Ministra Kultury i Szkolnictwa Wyższego.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: "Głębia ostrości"

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Gość: prof. Mariusz Gołąb

Data emisji: 26.01.2022

Godzina emisji: 22.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także