more_horiz

"To coś bardzo oryginalnego". Antonina Gugała o twórczości Celiny Osieckiej

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 11:20
- Celina Osiecka wykonuje zdjęcia metodami analogowymi. Jest to coś bardzo oryginalnego i pod tym względem Jej zakład wyróżniał się na tle innych miejsc -  mówiła w Polskim Radiu 24 Antonina Gugała, kurator, fotograf. 
Plakat reklamujący wystawę Celina Osiecka. Usługi fotograficzne
Plakat reklamujący wystawę "Celina Osiecka. Usługi fotograficzne"Foto: Muzeum Warszawskiej Pragi, Projekt plakatu: Joanna Bębenek

Kuratorka Antonina Gugała poznała Celinę Osiecką podczas realizacji projektu artystycznego "Fotograf warszawski". Odwiedziła wtedy 102 stołeczne pracownie fotograficzne, w każdej zamówiła swoje portrety - zdjęcia do dyplomu. Sfotografowała także witryny ponad 80 zakładów i poznała ich historię. Spotkanie z Celiną Osiecką z Saskiej Kępy w Warszawie zaowocowało wystawą poświęconą fotografce i książką.

Na antenie Polskiego Radia 24 kuratorka Antonina Gugała powiedziała, że "wystawa, o której dziś rozmawiamy, powstała na kanwie czy jakoś tak organicznie wyrosła z projektu, który realizowałam w 2016 roku".

"Fotograf Warszawski"

- To był projekt artystyczno-badawczy zatytułowany "Fotograf Warszawski" i jednym z jego elementów było zamówienie mojego portretu fotograficznego w każdym stołecznym zakładzie fotograficznym, który udało mi się wówczas zmapować i zlokalizować - wyjaśniła i dodała, że "tych zakładów było ponad 100".

Odwiedzanie zakładów fotograficznych spowodowało, że Antonina Gugała trafiła na zakład Celiny Osieckiej. Jak wskazuje, "pierwsze spotkanie było o tyle ciekawe, że faktycznie Celina Osiecka wykonuje zdjęcia metodami analogowymi".

"To coś bardzo oryginalnego"

- Są one analogowe od początku do końca. Naświetla zdjęcia, negatywy, następnie poddaje je obróbce chemicznej w ciemni, a jeszcze na koniec retuszuje tradycyjną metodą ołówkową - wyjaśniła. - Na pewno było to coś bardzo oryginalnego i pod tym względem ten zakład wyróżniał się na tle innych miejsc - powiedziała.

Zainspirowana twórczością fotografki, Antonina Gugała stworzyła poświęconą jej wystawę. Ekspozycja "Celina Osiecka. Usługi fotograficzne" to nie tylko prezentacja sylwetki wyjątkowej warszawianki. To także dokument półwiecza historii rzemiosła fotograficznego. Wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi potrwa do 16 października 2022.


Posłuchaj
22:27 Gugała, głebia ostrości.mp3 Antonina Gugała o twórczości Celiny Osieckiej: to coś bardzo oryginalnego (Polskie Radio 24)

***

AudycjaGłębia ostrości

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: Antonina Gugała, kurator, fotograf

Data emisji: 28.06.2022

Godz. emisji: 22.06

jb

Zobacz także

Zobacz także