Powstanie w obiektywie "Krisa" Brauna. "Chciał dać świadectwo losu Warszawy"
- Choć "Kris" Braun nie był zawodowym fotografem, w jego planach ruiny Warszawy zestawione były z ocalałymi fragmentami budynków, są malownicze, poetyckie i przerażające - powiedział w Polskim Radiu 24 kurator wystawy fotografii "Krisa" w Muzeum Warszawy Piotr Głogowski. - Chciał dać świadectwo losu, jaki spotkał Warszawę - podkreślił.
2024-11-02, 11:49
Powstanie Warszawskie uwieczniło w obiektywie ponad 100 osób, wśród nich - Sylwester "Kris" Braun. Jego fotografie uznawane są za jedne z najważniejszych dokumentów dotyczących zrywu niepodległościowego stolicy. Na dedykowanej mu wystawie w Muzeum Warszawy prezentowane są odbitki jego dzieł z negatywów, pociętych po sześć klatek, które trafiły do Muzeum w 1981 roku, gdy "Kris", pod koniec życia, wrócił do kraju z emigracji. Ekspozycję można oglądać do końca grudnia.
Prezentowane są odtworzone rolki jego zdjęć, w pewnym sensie odtworzyliśmy oryginalne rolki, to, jak wyglądała droga fotografa danego dnia - powiedział w Polskim Radiu 24 kurator i badacz Piotr Głogowski z Muzeum Warszawy. - Zachowało się 1538 negatywów, klatek. To dosyć duży materiał, ale kurczył się, gdy dzieliliśmy błony według oznaczeń, a klatki są numerowane. Udało się w 95 proc. odtworzyć oryginalne rolki - wskazał.
Dać świadectwo zniszczeniu miasta
Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że "Kris", choć nie był zawodowym fotografem, chciał nie tylko udokumentować zniszczenie miasta, ale też "dać świadectwo, pokazać, jaki los spotkał Warszawę, wywołać emocje". - Te plany są komponowane tak, że nie fotografuje ruiny jako takiej, ale zestawia je z ocalałymi fragmentami budynków. Te ruiny są malownicze, poetyckie, przerażające - to czasami urwana ściana, na której wisi portret, widać meble - wskazywał Piotr Głogowski.
Posłuchaj
Czytaj także:
- Sylwester Braun "Kris". To on wykonał słynne zdjęcie Prudentialu podczas powstania warszawskiego
- Przywracanie pamięci. IPN zidentyfikował osoby na zdjęciu z Powstania Warszawskiego
- 80. rocznica powstania warszawskiego. Zryw w liczbach [INFOGRAFIKA]
***
Audycja: Głębia ostrości
Prowadzący: Iga Niewiadomska
Gość: Piotr Głogowski (kurator, badacz fotografii, Muzeum Warszawy)
Data emisji: 2.11.2024
Godzina emisji: 11.06
REKLAMA
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA