"Przywilej życia w poszukiwaniu". Susan Meiselas o zawodzie fotografa

- To wielki przywilej, zagłębiać się w kolejne tematy, obserwować ludzi - mówiła w Polskim Radiu 24 amerykańska fotografka Susan Meiselas. Fotografia dała mi możliwość życia w poszukiwaniu. Nigdy nie wiem, co przyniesie przyszłość, jaki będzie kolejny dzień, i co będę robiła jutro - zaznaczyła.

2024-11-30, 11:42

"Przywilej życia w poszukiwaniu". Susan Meiselas o zawodzie fotografa
"Dee and Lisa on Mott Street, Little Italy, New York City, 1976". Foto: Susan Meiselas / Magnum Photos

Susan Meiselas to amerykańska fotografka, od 1976 roku pracująca dla prestiżowej Agencji Magnum. Najbardziej znane są jej relacje zdjęciowe z powstania w Nikaragui i dokumentacja praw człowieka w Ameryce Łacińskiej. Debiutowała w 1974 serią "Prince Street Girls". 

- Rrobiąc zdjęcia nastolatek z okolic nowojorskiej Litte Italy w Nowym Jorku czułam, że mogę fotografować to, co chcę - mówiła fotografka w Polskim Radiu 24. - Rodzice zakazywali uczennicom zbytniego oddalania się od szkoły, stąd często stały one na tej właśnie ulicy. Mieszkałam niedaleko, to byli właściwie sąsiedzi. Znałam te dziewczyny przez wiele lat, teraz znam często ich wnuki - opowiadała. 

Posłuchaj

Susan Meiselas gościem Igi Niewiadomskiej (Głębia ostrości) 17:48
+
Dodaj do playlisty

- Nie miałam żadnych konkretnych intencji w przygotowywaniu tego projektu, to była kompletna wolność. Czasem po prostu chodziłam za nimi i fotografowałam - bez założeń, bez koncepcji. Spotykałam je po szkole, spotykałam w wolne dni. Bardzo naturalnie stałam się świadkiem ich  rozwoju, ważnych momentów dojrzewania i upływających lat. To trwało znacznie dłużej niż moja historia w Nikaragui, było bardzo naturalne - wspominała.

"Szansa życia w poszukiwaniu"

Odnosząc się do początków kariery, gdy zajmowała się nauczaniem, gość Polskiego Radia 24 stwierdziła, że słowo "nauczyciel" sugeruje pewną wyższość. - Nie chciałam być "ponad", a raczej "z nimi". Gdy zaczynałam pracę zawodową jako nauczycielka, zbudowałam ciemnię dla moich uczniów. Starałam się być otwarta, angażowałam do działania, zabierałam poza klasę, do realnego świata, by robili zdjęcia. Zależało mi na procesie, na ich rozwoju - wskazała. 

REKLAMA

- Fotografia dała mi szansę na życie w poszukiwaniu. To wielki przywilej, zagłębiać się w kolejne tematy, obserwować ludzi. Nigdy nie wiem, co przyniesie przyszłość, jaki będzie kolejny dzień, i co będę robiła jutro - mówiła Susan Meiselas. 

Prestiżowe wystawy i nagrody

Susan Meiselas prezentowała wystawy indywidualne w Paryżu, Madrycie, Amsterdamie, Londynie, Los Angeles, Chicago i Nowym Jorku, jej prace znajdują się w międzynarodowych kolekcjach muzealnych. Tylko w ostatnich latach otrzymała Guggenheim Fellowship (2015) oraz nagrodę Deutsche Börse Photography Foundation (2019).

Czytaj także: 

Jest też prezesem prestiżowej Fundacji Magnum od początku jej założenia w 2007 roku. Susan Meiselas została laureatką prestiżowej nagrody za wybitny wkład w fotografię w ramach konkursu Sony World Photography Awards 2025.

Wybrane zdjęcia Meiselas będzie można zobaczyć na wystawie w londyńskim Somerset House od 17 kwietnia do 5 maja 2025 r.

REKLAMA


***

Audycja: Głębia ostrości
Prowadzący: Iga Niewiadomska
Gość: Susan Meiselas (fotograf)
Data emisji: 30.11.2024
Godzina emisji: 11.06


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej