more_horiz

"Fantastyczna przygoda i podróż w dawne czasy". Brzezińska o albumie "Legendarni fotografowie w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 11:00
- Była to dla mnie fantastyczna przygoda i podróż w dawne czasy. Niezwykle interesujące było to, w jaki sposób fotografowie z zagranicy widzieli Polskę - powiedziała, odnosząc się do pracy nad albumem "Legendarni fotografowie w Polsce. Capa, Seymour, Barbey i inni", fotograf i fotoedytor Anna Brzezińska.
Album Legendarni fotografowie w Polsce. Capa, Seymour, Barbey i inni
Album "Legendarni fotografowie w Polsce. Capa, Seymour, Barbey i inni"Foto: Mat. prom.

Album "Legendarni fotografowie w Polsce. Capa, Seymour, Barbey i inni" to prawie 100 zdjęć wybitnych fotografów agencji Magnum Photos, którzy realizowali fotoreportaże w Polsce przez kilka dekad ubiegłego wieku. Za koncepcję albumu i wybór zdjęć do publikacji, wydanej nakładem Domu Spotkań z Historią, odpowiada Anna Brzezińska - polska fotograf, fotoedytor i kurator wystaw.

Odpowiadając na pytanie, jak doszło do realizacji tego projektu, gość audycji wskazała, że pomysł na wydanie albumu narodził się już dawno i w pierwszej wersji zakładał także otwarcie wystawy, jednak ze względu na sytuację pandemiczną nie udało się tego sfinalizować. - Taki album był w jakimś sensie moim marzeniem. Bardzo chciałam pracować ze zdjęciami legendarnych fotografów tej legendarnej agencji - powiedziała Anna Brzezińska. Jak dodała, Magnum Photos to najsłynniejsza agencja fotograficzna na świecie, która skupia autorów robiących zdjęcia na najwyższym poziomie.

"Fantastyczna przygoda i podróż w tamte czasy"

Gość audycji powiedziała, że w albumie "Legendarni fotografowie w Polsce. Capa, Seymour, Barbey i inni" znajduje się 96 zdjęć autorstwa 12 fotografów, które pokazują Polskę od późnych lat 40. do 1980 roku - Była to dla mnie fantastyczna przygoda i podróż w dawne czasy. Niezwykle interesujące było to, w jaki sposób fotografowie z zagranicy widzieli Polskę - skomentowała pracę nad albumem Anna Brzezińska.

Na pytanie, czy jest widoczna różnica w robieniu zdjęć przez autorów z Polski i z zagranicy w ubiegłym wieku, gość audycji wskazała, że rodzima fotografia "była pochowana gdzieś w szufladach". Z kolei zagraniczni fotoreporterzy "nie mieli ograniczeń w sposobie pokazywania naszego kraju". - To zdjęcia z absolutnie wszystkich dziedzin życia Polski i Polaków, mają w sobie olbrzymią różnorodność tematów - podkreśliła.

Posłuchaj
23:33 PR24_mp3 2022_01_11-22-06-01.mp3 Anna Brzezińska o albumie "Legendarni fotografowie w Polsce. Capa, Seymour, Barbey i inni". ("Głębia ostrości"/Polskie Radio 24) 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: Anna Brzezińska (fotograf, fotoedytor i kurator wystaw)

Data emisji: 11.01.2022

Godz. emisji: 22.06

ng

Zobacz także

Zobacz także