more_horiz

Sami o sobie: Problemy opiekunów osób starszych

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 21:05
Opieka nad osobami starszymi, cierpiącymi np. na chorobę Alzheimera, wymaga w zasadzie całodobowego zaangażowania innych ludzi. Najczęściej rodziny - dzieci czy wnuków. Jednak opiekunowie nie zawsze są w stanie zapewnić odpowiednią opiekę, m.in. ze względu na konieczność łączenia jej z pracą zawodową. A jak stwierdzili w audycji Sami o sobie eksperci, system pomocy dla rodzin osób wymagających stałej opieki nie jest wystarczający.  
Audio
  • 04.08.18 O Sobie Samych: Problemy opiekunów osób starszych (PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Monkey Business Images

Jak mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Zofia Dołęga z Uniwersytetu SWPS, "problem jest systemowy". - On nie dotyczy tylko i wyłącznie osób, które nazywamy "skrajnie zależnymi". Problem dotyczy wszystkich osób starszych, które są w jakimś stopniu niedołężne. To także ogólny problem wiążący się z opieką nad osobami niepełnosprawnymi. Ludzie opiekujący się takimi osobami stanowią dość znaczącą grupę, a my jej nie dostrzegamy. Tych osób nie ma na co dzień na ulicach, są w zaciszu domowym. Dlatego nie patrzy się na ten kłopot jako na ogólnospołeczny - wskazywała ekspertka. 

Zdaniem prof. Piotra Błędowskiego ze Szkoły Głównej Handlowej, kłopoty związane z opieką senioralną to pokłosie wieloletnich zaniechań. - To nie jest kwesta tego, że nie rozumiemy tego problemu jako społeczeństwo. Kolejne rządy miały jednak inne priorytety, dążyły do zaspokojenia potrzeb, które wydawały się z politycznego czy społecznego punktu widzenia bardziej palące. Doszło do takiej sytuacji, że większość obowiązków, związanych z opieką nad osobami niesamodzielnymi, spoczywa na rodzinie - oceniał gość PR24. - Brakuje całościowego mechanizmu, który pozwalałby na połączenie opieki medycznej z opieką związaną z zapotrzebowaniem społecznym - dodawał. 

Oprócz działań rządowych, nakierowanych na realizowanie potrzeb seniorów i ich rodzin (rząd PiS ogłosił program dla seniorów), sprawą zajmują się również organizacje pozarządowe. - Prowadzimy w Pieninach domy dziennego pobytu dla seniorów. To projekt unijny, który dotyczy trzech gmin. Tego typu inicjatywy odciążają rodziny w opiece nad osobami starszymi. To miejsca, gdzie seniorzy mogą przyjść rano, dostać nie tylko śniadanie i obiad, ale także opiekę fizjoterapeuty, a także mają zagwarantowane zajęcia, które pozwalają im być razem, dbać o swój mózg, o to by byli jak najdłużej sprawni - mówiła Katarzyna Bieniek z fundacji Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej. 

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Paweł Wojewódka

Polskie Radio 24/zz

---------------------------

Data emisji: 04.08.18

Godzina emisji: 20.06


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem