more_horiz

Jarosław Sellin o festiwalu Eufonie: warto poznawać kulturę regionu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 18:18
- Chcemy, aby Europa Środkowo-Wschodnia przyzwyczaiła się, że co roku w Warszawie będzie się odbywał festiwal muzyczny Eufonie. Szykujemy się już do drugiej edycji tego wydarzenia - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury.
Audio
  • 12.02.18 Przekładaniec Jachowicza. Jarosław Sellin o festiwalu muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie
Jarosław Sellin
Jarosław SellinFoto: PR24/PJ

Eufonie to nowy festiwal muzyczny, odwołujący się do tradycji wspólnoty regionalnej większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia, rozciągająca się od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie, poszerzana niekiedy o Skandynawię. Obszar ten to fascynujący tygiel ścierających się wpływów Wschodu i Zachodu, kipiący energią kulturową, która nieraz określała tożsamość narodów bez własnych państw.

- Chcemy, żeby nasz region był podmiotem politycznym i uczestniczył w integracji europejskiej na różnych polach. Warto też w tym wszystkim lepiej poznawać swoją kulturę - stwierdził Jarosław Sellin. Polityk dodał, że takie podejście "wpisuje się w politykę obecnego rządu".

Wiceminister kultury zaznaczył, że zachwyciła go frekwencja na organizowanych wydarzeniach. - Ludzie masowo wypełniali sale koncertowe. Przy okazji odbyła się też konferencja muzykologów, której efektem będą publikacje dotyczące refleksji nad muzyką naszego regionu - dodał gość programu.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu - organizowanej w szczególnym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - można było usłyszeć między innymi dzieła Karola Szymanowskiego, Béli Bartóka, Henryka Mikołaja Góreckiego, Antonína Dvořáka, Arvo Pärta. Szeroki program repertuarowy tworzył możliwość prezentacji kompleksowego obrazu regionu Europy Środkowo-Wschodniej, odkrywania nowych kontekstów kulturowych oraz poszukiwania muzycznych inspiracji.

Ponadto gościem Polskiego Radia 24 był również Miłosz Manasterski. Redaktor naczelny Agencji Informacyjnej podjął temat sytuacji mediów w Polsce.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycję prowadził Jerzy Jachowicz.

Polskie Radio 24/nck.pl/jp

---------------------------

Data emisji: 02.12.18

Godzina emisji: 17.06

Zobacz także

Zobacz także