Prof. Zbigniew Krysiak: Unia Europejska musi przejść generalny remont

- Według ideologii Altiero Spinellego Unia Europejska miała być superpaństwem, a także podmiotem, który miał neutralizować wszelkie specyfiki narodowe. Coraz więcej osób chce się przeciwstawiać temu nihilizmowi - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, prezes Instytutu Myśli Schumana.

2019-03-24, 18:01

Prof. Zbigniew Krysiak: Unia Europejska musi przejść generalny remont
Prof. Zbigniew Krysiak. Foto: PR

Posłuchaj

24.03.19 Przekładaniec Jachowicza. Prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, prezes Instytutu Myśli Schumana.
+
Dodaj do playlisty

Instytut Myśli Schumana, tak jak Robert Schuman, podejmuje, poprzez działanie w różnych obszarach życia społecznego, rolę integrowania różnych podmiotów społecznych i wszystkich ludzi dobrej woli, którym zależy, aby na wzór Roberta Schumana tworzyć, budować, realizować i wprowadzać.

Powiązany Artykuł

Robert-Schuman.jpg
Robert Schuman – jeden z ojców zjednoczonej Europy

- Chcemy wspólnoty narodów, a Unia Europejska musi przejść kapitalny remont. Ona ucieka od kierunku, który wyznaczył Robert Schuman. Skutkuje to poważnymi problemami - zauważył prof. Zbigniew Krysiak. Gość programu podkreślił, że celem Instytutu Myśli Schumana jest utworzenie frakcji w Parlamencie Europejskim, która na nowo obudziłaby ideały ojców założycieli wspólnoty. - Kierujemy w ten sposób wezwanie do zjednoczenia się europejskich środowisk prawicowych - dodał.

Robert Schuman w pięciolecie zakończenia wojny w Europie zaproponował plan, nazywany od jego nazwiska "planem Schumana". W maju 1950 roku, we współpracy z francuskim politykiem i ekonomistą Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem, doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. Miało ono zapewnić kontrolę nad przemysłem ciężkim, co po kilku latach od zakończenia II wojny światowej miało  ogromne znaczenie. Deklarację podpisano 9 maja 1950. Jej konsekwencją było powstanie w 1952 roku Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Uznaje się ją też za początek procesu integracji europejskiej.

Powiązany Artykuł

Robert Schuman 1200.jpg
Działalność Instytutu Myśli Roberta Schumana

Ponadto gościem "przekładańca" była Małgorzata Zdziechowska, dziennikarka, podróżniczka i miłośniczka zwierząt.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Jerzy Jachowicz.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

REKLAMA

Data emisji: 24.03.2019

Godzina emisji: 17.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej