Dr Ryszard Żółtaniecki: wybór Fransa Timmermansa byłby katastrofalny dla całej Unii Europejskiej

- Od dłuższego czasu obserwujemy zanik instynktu samozachowawczego i wyobraźni wśród najwyższych urzędników unijnych. Wybór Fransa Timmermansa byłby gwałtem na wszystkich regułach praworządności i demokracji w Unii Europejskiej - komentował w Polskim Radiu 24 dr Ryszard Żółtaniecki, ekspert ds. międzynarodowych.

2019-07-03, 15:45

Dr Ryszard Żółtaniecki: wybór Fransa Timmermansa byłby katastrofalny dla całej Unii Europejskiej

Posłuchaj

03.07.19 Dr Ryszard Żółtaniecki: wygrana Fransa Timmermansa byłby aktem upokorzenia naszego regionu
+
Dodaj do playlisty

Dr Ryszard Żółtaniecki podkreślał, że ewentualny wybór Fransa Timmermansa byłby katastrofalny nie tyle dla Polski, ale dla całej Unii Europejskiej. - Górę wzięły zakulisowe knowani  i przetargi. Zakładano, że Frans Timmermans jednak wygra te wybory i wtedy doszłoby do aktu upokorzenia naszego rejonu, przede wszystkim Polski. Kraje Europy Środkowej nabrałyby większego dystansu do wspólnoty – zaznaczył gość audycji.

Ekspert zwrócić uwagę na znaczenie w sporze prezydenta Francji. - Emmanuel Macron zdaje sobie sprawę, że przy Angeli Merkel jego pozycja jest relatywnie słaba. Nie radzi sobie z polityką wewnętrzną, nie jest też faworytem elit europejskich. Próbuje więc narzucić swoją wolę a jednocześnie realizuje program, zgodnie z którym wszystkie kłopoty UE biorą się z naszej części Europy - zauważył.

- Nowa przewodnicząca Komisja Europejskiej to osoba zaangażowana nie tylko w politykę europejską, ale globalną, jako minister obrony Niemiec. Miała świetne kontakty ze Stanami Zjednoczonymi a uprządkowanie relacji Europa–USA to jedno z największych wyzwań, jakie będzie stało przed UE. Wszyscy politycy desygnowani na kierownicze stanowiska w Komisji Europejskiej są bardzo umiarkowani w poglądach. Ten skład doświadczonych a jednocześnie zdroworozsądkowych polityków dobrze rokuje – stwierdził Dr Ryszard Żółtaniecki.

Powiązany Artykuł

timmermans1200.jpg
Maciej Kożuszek: na szczycie UE nastąpiło upodmiotowienie państw Europy Środkowej

Szefowie państw i rządów krajów UE porozumieli się we wtorek co do obsady najważniejszych unijnych stanowisk. Zgodnie z nim Niemka Ursula von der Leyen została kandydatką na szefową Komisji Europejskiej, a premier Belgii Charles Michel wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej.

REKLAMA

Rada Europejska nominowała też Francuzkę Christine Lagarde na szefową Europejskiego Banku Centralnego i zaproponowała Hiszpana Josepa Borrella na stanowisko szefa dyplomacji UE.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Anotni Trzmiel.

PR24/ka

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 03.07.2019

Godzina emisji: 13:33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej