"Model narzucania jednolitego wzoru dla wszystkich". Prof. Domański o budżecie UE

- Zmierza to w kierunku takiego modelu Unii Europejskiej, który jest niezgodny z traktatami, które podpisywała Polska i inne kraje, w kierunku federalizacji Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański odnośnie do uzależnienia funduszy unijnych od praworządności.

2020-11-22, 18:14

"Model narzucania jednolitego wzoru dla wszystkich". Prof. Domański o budżecie UE
Prof. Henryk Domański. Foto: PolskieRadio.pl/MR

Pytany o to, co właściwie może oznaczać praworządność w UE, odpowiedział, że "nigdy nie wiadomo i w gruncie rzeczy tego chyba dotyczy sprzeciw Polski i zapowiedź weta w stosunku do tego" mechanizmu powiązania budżetu UE z praworządnością.

- Można to traktować jako możliwość naruszenia, czy stosowania w zależności od preferencji politycznych i od układu sił - powiedział prof. Domański.

Powiązany Artykuł

szczerski free kprp 1200.jpg
Szef gabinetu prezydenta: kompromis ws. funduszy UE musi opierać się na Traktatach

Stwierdził, że mechanizm warunkowości "skazuje wszystkie kraje (...) na coś w rodzaju niepewności, bo wszystko może się zdarzyć i wszystko zależy od tego, kto sprawuje władzę w danym kraju i czy ta władza, mówiąc najogólniej podoba się, czy się nie podoba Brukseli". - Jest to obarczone pewnym ryzykiem i takiego ryzyka w polityce należy unikać - dodał.


Posłuchaj

Prof. Domański o budżecie UE (PR24/Przekładaniec Jachowicza) 21:07
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Zdaniem profesora praworządność w ramach tego mechanizmu jest "sprowadzana wyłącznie do niezależności sądownictwa".

- Pod pojęciem zagrożenia suwerenności kryje się to ryzyko - podkreślił prof. Domański.

Pytany o to, czy mamy do czynienia z kryzysem Unii Europejskiej, stwierdził, że "niewątpliwie jest to kryzys, ale takie kryzys permanentny, który się będzie chyba powtarzał". - Chyba że nastąpi ponownie przedefiniowanie zadań unii i utrwalenie tego w postaci traktatów - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

Czytaj także:

Zwrócił on także uwagę na to, że "za ideą posiadania jednego państwa, jednego rządu kryje się taki model liberalny, który powinien obowiązywać wszystkich" według części państw członkowskich. - Stoi za tym niebezpieczeństwo podporządkowywania się decyzjom podejmowanym w centrum, czyli w tym przypadku w Brukseli, a mówiąc bardziej ogólnie, podejmowanymi w gruncie rzeczy w państwach najsilniejszych w ramach unii - dodał profesor.

Mechanizm uzależnienia budżetu UE od praworządności określił jako "model narzucania wzoru jednolitego dla wszystkich". Jego staniem stanowi to "próbę ujednolicenia wzoru, realizacji państwa federalnego, czy właściwie jednego państwa".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: prof. Henryk Domański (PAN)
Data emisji: 22.11.2020
Godzina emisji: 17.07

itom/pr24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej