"Próba stłamszenia ducha narodu". Jan Józef Kasprzyk o wprowadzeniu stanu wojennego
- Ekipa Wojciecha Jaruzelskiego chciała dokonać zbrodni największej, jakiej można dokonać na narodzie, czyli zabić ducha narodu - stwierdził w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
2020-12-13, 18:06
- Zbrodnia, jaką był stan wojenny, miała dwojaki charakter. Ona z jednej strony była rozpaczliwą próbą ratowania władzy przez komunistów, którzy widzieli, że tę władzę utracą, bo tracą rząd dusz w społeczeństwie (...), ale z drugiej strony, co w perspektywie wydaje się jeszcze bardziej ohydną zbrodnią, to była kwestia zabicia nadziei narodu polskiego i próba stłamszenia ducha narodu - mówił Kasprzyk.
Powiązany Artykuł
"Jaruzelski był po prostu najemnikiem". Działacz opozycji w PRL o wprowadzeniu stanu wojennego
Stwierdził, że "duch narodu jest rzeczą, która jest niezwykle istotna i która motywuje działania Polaków nawet wtedy, kiedy nie ma państwowości, kiedy nie ma suwerenności".
Zwrócił uwagę na "fakt, że ocena stanu wojennego, która ma swoje miejsce również u źródeł III RP, jest jednym z ważniejszych elementów relatywizowania polskiej powojennej historii dokonywanego, niestety już właśnie na progu III RP. Polegać to miało na tym, iż przedstawiamy powojenną historię jako konflikt dwóch wizji Polski, ale wizji, które w jakimś sensie mają swoje racje". - To bardzo źle kończy się dla wychowania i edukacji przyszłych pokoleń - zauważył gość Polskiego Radia 24.
Posłuchaj
REKLAMA
- Przyszłe młode pokolenie musi mieć powiedziane jasno, że w okresie powojennym rację mieli ci, którzy walczyli o niepodległość Polski - podkreślił.
Według Kasprzyka "ci, którzy opłakiwali dyktatora, który chciał stłamsić dążenia niepodległościowe Polaków, ubolewają, jakoby teraz w Polsce nie było demokracji".
- Krzysztof Wyszkowski: stan wojenny był zbrodnią na narodzie polskim
- "Zapal Światło Wolności". Akcja IPN w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
W audycji rozmawiano także na temat działalności Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jego szef podkreślił, że działa on w dwóch obszarach. - Jednym z nich jest kwestia upamiętnienia poprzez uroczystości i spotkania środowiskowe, uhonorowania naszej historii - przekazał.
REKLAMA
- To dopiero rząd PiS od 2015 r. zaopiekował się działaczami opozycji antykomunistycznej, dzięki którym mamy wolność - stwierdził Kasprzyk.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Audycja: Przekładaniec Jachowicza
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Gość: Jan Józef Kasprzyk (szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych)
Data emisji: 13.12.2020
Godzina emisji: 17.35
itom/pr24
Polecane
REKLAMA