"Niósł ze sobą tradycję niepodległościową". Jan Józef Kasprzyk o Janie Olszewskim
- Były premier dbał o to, by pamięć o żołnierzach Armii Krajowej była żywa. Nawiązywał do tych samych wartości, co pokolenie żołnierzy AK, czyli umiłowania miłości do Rzeczpospolitej ponad wszystko, kultu wolności i niepodległości państwa i narodu - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
2021-02-14, 18:36
Dwa lata temu, 7 lutego 2019 r., zmarł Jan Olszewski, powstaniec warszawski, obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, premier w latach 1991–1992, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. odznaczony Orderem Orła Białego.
Powiązany Artykuł
"Dorobek jego rządu sprawił, że zerwano z kontynuacją PRL-bis". Jan Olszewski upamiętniony w Sejmie
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 premier Jan Olszewski miał typowy polski życiorys pokolenia lat 20. i 30. XX wieku. - Urodził się w roku 1930, jako nastolatek został harcerzem Szarych Szeregów i powstańcem warszawskim. Dbał o to, by pamięć o żołnierzach Armii Krajowej była żywa. Nawiązywał do tych samych wartości, co pokolenie żołnierzy AK, czyli umiłowania miłości do Rzeczpospolitej ponad wszystko, kultu wolności i niepodległości państwa i narodu. Wzrastał w tradycji niepodległościowej i niósł ją ze sobą - powiedział Jan Józef Kasprzyk.
W wyborach 1991 r. po raz pierwszy został posłem z listy Porozumienia Centrum. W grudniu tego samego roku został premierem pierwszego niekomunistycznego rządu, obdarzonym wotum zaufania przez w pełni demokratycznie wybrany Sejm RP. - Stawiał wobec Polaków pytanie, czy odradzająca się Polska ma odwoływać się do tradycji i wartości niepodległej II RP, Polskiego Państwa Podziemnego i AK, czy też III RP ma być swego rodzaju PRL-bis. Próbował nawiązać do tradycji niepodległościowej, starał się skończyć z dorobkiem PRL i hybrydą z lat 1989-91 - tłumaczył szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
REKLAMA
Rząd Jana Olszewskiego był skonfliktowany z prezydentem Lechem Wałęsą. Spór dotyczył m.in. kwestii związanej z wycofaniem wojsk rosyjskich z terytorium RP i sprawy lustracji. - Lech Wałęsa był orędownikiem tworzenia NATO-bis, a premier Jan Olszewski jako pierwszy podniósł polskie aspiracje do członkostwa w NATO. Prawdziwym powodem odwołania jego rządu była kwestia rosyjskich baz, wtedy zapadł wyrok - tłumaczył Jan Józef Kasprzyk.
Posłuchaj
Rząd Olszewskiego upadł 4 czerwca 1992 r. w ramach tzw. nocnej zmiany, po zrealizowaniu uchwały lustracyjnej z 28 maja. Zobowiązywała ona szefa MSW Antoniego Macierewicza do ujawnienia listy polityków figurujących w archiwach MSW, jako konfidenci komunistycznych służb specjalnych. Na liście tej znajdował się m.in. Lech Wałęsa, który 4 czerwca wnioskował o odwołanie premiera.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Przekładaniec Jachowicza
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Gość: Jan Józef Kasprzyk (szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych)
Data emisji: 14.02.2021
Godzina emisji: 17.35
PR24
Polecane
REKLAMA