40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Tomasz Truskawa: zniszczono wiarę w to, że może być lepiej
- Był to czas niezwykle trudny i podły, dlatego, że zniszczono nadzieję, która towarzyszyła polskiemu społeczeństwu od czasu sierpniowych strajków, powstania Solidarności. Zniszczono wiarę w to, że może być lepiej w naszej ojczyźnie rządzonej przez komunistów - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa).
2021-12-12, 18:41
W poniedziałek (13.12) minie 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Ogłoszony przez komunistyczne władze, trwał 586 dni, do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie, według różnych źródeł, straciło życie od kilkudziesięciu do ponad stu osób.
O swoich wspomnieniach z tamtego okresu mówił w PR 24 Tomasz Truskawa.
- Do radosnych na pewno ten czas nie należał. Z racji wieku nie mogli mnie internować. Natomiast próbowali zastraszyć rozmowami. Tak pamiętam tą noc z 12 na 13 grudnia - opowiedział.
Zabrakło rozliczenia przeszłości
Zapytany o to, czy Polska rozliczyła się ze stratami związanymi z wprowadzeniem stanu wojennego powiedział:
REKLAMA
- Myślę, że Polska nie rozliczyła się wcale, dlatego, że jeżeli nie zostali ukarani najwięksi zbrodniarze okresu komunistycznego, jeżeli przez długie lata pobierali niezwykle wysokie emerytury, apanaże, a z drugiej strony mieliśmy do czynienia z sytuacjami, w których nasi koledzy, koleżanki nie byli w stanie pokryć kosztów pogrzebu. To są to sytuacje, które skłaniają do powiedzenia, że nie tylko nie było ostatecznego rozliczenia, ale nie było żadnego - podkreślił Truskawa.
Posłuchaj
Posłuchaj
Gościem pierwszej części audycji był prof. Wojciech Polak, historyk, który mówił m.in. o znaczeniu wydawnictw podziemnych w czasie stanu wojennego.
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: Przekładaniec Jachowicza
Prowadził: Jerzy Jachowicz
Goście: prof. Wojciech Polak (historyk), Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa)
Data emisji: 12.12.2021
REKLAMA
Godz. emisji: 17.09
kmp
Polecane
REKLAMA