Zawał serca w młodym wieku. Kardiolog ostrzega
- Zawały serca dotykają coraz częściej młodych ludzi przed 40. rokiem życia, co jest efektem ich stylu życia. Również kobiety, kiedyś skutecznie chronione przed miażdżycą estrogenem, są dziś bardziej podatne na choroby kardiologiczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Robert Gil, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2025-04-23, 21:00
Jak podkreślił prof. Robert Gil "dziś już nie mówimy, że zawał to tylko mężczyźni i że jest to taka dyrektorska choroba, bo wynika z dużego stresu i palenia papierosów". Choroba wieńcowa układu krwionośnego, która prowadzi do niedokrwienia i niedotlenienia mięśnia sercowego, jest efektem wielu czynników: nadwagi, palenia papierosów, nieleczonej cukrzycy, złej diety. Wszystkie prowadzą do odkładania się płytek cholesterolu w żyłach. Po latach skutkuje to zawałem, a duże niedokrwienie może prowadzić do martwicy serca.
Posłuchaj
- Jeśli przepływ krwi nie odblokuje się pod wpływem leków, wtedy wszczepiamy pacjentowi wewnątrznaczyniową protezę, zwaną stentem. To taka sprężynka, która odtwarza przepływ krwi i serce powoli wraca do normy. Im krócej trwa zamknięcie przepływu krwi, tym uszkodzenie mięśnia sercowego będzie mniejsze. Jeżeli trwa do godziny, wtedy praktycznie wszystko wraca do normy sprzed zatoru. Ala każda dodatkowa godzina powoduje, nieodwracalne uszkodzenie mięśnia sercowego. Ten sam mechanizm dotyczy tak samo kobiet i mężczyzn, bo podłożem jest miażdżyca tętnic - tłumaczył Robert Gil.
Zbawienna rola estrogenu
REKLAMA
Kobiety zostały wyposażone w naturalne czynniki chroniące je przed zawałem – estrogeny, czyli hormony płciowe. Jednak obecnie ich działanie jest mniejsze, np. w przypadku nieumiejętnego, bez nadzoru lekarza przyjmowania hormonalnych leków antykoncepcyjnych. Niektóre terapie, które mają zwiększyć płodność, ograniczają zbawienne działanie estrogenu, bo blokują jego działanie, co może prowadzić do miażdżycy naczyń krwionośnych.
***
Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: prof. Robert Gil (prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego)
Data emisji: 23.04.2025
Godzina emisji: 19.33
REKLAMA
Polskie Radio 24 /sw
REKLAMA
REKLAMA