Powstanie w getcie warszawskim. Niezwykły koncert uczci rocznicę zrywu
- Pamieć i oddanie hołdu ofiaron nazistowskiego terroru jest naszym obowiązkiem - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego, mówiąc o nadchodzących obchodach rocznicy powstania w getcie warszawskim.
2023-03-26, 11:09
Tegoroczne główne uroczystości organizowane są przez Kancelarię Prezydenta i odbędą się 19 kwietnia, w samo południe, pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego. W tegoroczne obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim zaangażowanych jest 40 instytucji.
Niezwykły koncert symbolicznie połączy Polaków i Żydów
Jak mówił w Polskim radiu 24 dr Albert Stankowski, kierowane przez niego muzeum zorganizuje mi.n. koncert polsko-izraelskiej młodzieżowej orkiestry symfonicznej w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.
- Chcieliśmy, by był to koncert symbolicznie łączący Polaków i Żydów. Stworzyliśmy wspólną orkiestrę młodych muzyków z Polski i z Izraela, która wykona VIII symfonię op. 83. "Kwiaty polskie" autorstwa wybitnych artystów pochodzenia żydowskiego - kompozytora Mieczysława Weinberga i poety Juliana Tuwima - zaznaczył dr Albert Stankowski.
REKLAMA
Oprócz koncertu w Teatrze Wielkim, zaplanowano także liczne webinaria i dwie wystawy - w Kordegardzie i w Parlamencie Europejskim. - 29 marca w Parlamencie Europejskim odbędzie się wystawa, współorganizowana przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce i Muzeum Getta Warszawskiego, zatytułowana "Miasto żywych, miasto umarłych" - mówił. Na ekspozycji przedstawione zostaną archiwalne fotografie z terenu getta, na które nałożone będą zdjęcia współczesnej Warszawy.
Odbędzie się też konferencja poświęcona historii powstania w getcie warszawskim.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
Albert Stankowski z Muzeum Getta Warszawskiego o tegorocznych obchodach rocznicy wybuchu powstania ("Przekładaniec Jachowicza"/ PR24) 25:53
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ma być obecnych czterech prezydentów
- Symcha Ratajzer-Rotem. Bohater powstania w getcie warszawskim
- Apogeum zaplanowanej zagłady Żydów, czyli akcja "Reinhardt"
Gościem "Przekładańca Jachowicza" był także politolog prof Henryk Domański, który analizował obraz sceny politycznej.
Posłuchaj
Prof. Henryk Domański analizuje bieżący obraz sceny politycznej ("Przekładaniec Jachowicza"/ PR24) 22:51
Dodaj do playlisty
***
Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"
REKLAMA
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Goście: prof. Henryk Domański (socjolog, PAN) i dr Albert Stankowski (dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego)
Data emisji: 26.03.2023
Godzina emisji: 9.06 i 9.33
REKLAMA
Polskie Radio 24/ mbl
Polecane
REKLAMA