more_horiz

Prof. Henryk Domański: UE jest coraz bardziej kierowana przez Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 18:15
- Podkreślanie momentu federalizacji jako przesuwania centrum kierowania UE, wynika z obiektywnego faktu i strukturalnego uwarunkowania, że Unia Europejska coraz bardziej jest kierowana przez Niemcy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk.
prof. Henryk Domański
prof. Henryk DomańskiFoto: Małgorzata Sas/Polskie Radio

Po wielotygodniowych negocjacjach przywódcy SPD, FDP i Zielonych przedstawili umowę koalicyjną. Nowym kanclerzem zostanie socjaldemokrata Olaf Scholz, który zastąpi na tym stanowisku Angelę Merkel.

Umowa koalicyjna liczy 177 stron i musi zostać jeszcze zatwierdzona na konwencjach partyjnych SPD, FDP i Zielonych. Zgodnie z założonym scenariuszem, Olaf Scholz ma zostać mianowany kanclerzem między 6 a 10 grudnia.

Prof. Henryk Domański komentował zapisy umowy koalicyjnej w tym deklaracje odnoszące się do przestrzegania praworządności przez kraje Unii Europejskiej. - Składanie tego typu oświadczeń, popieranie walki o praworządność, czyli uzależnienia funduszy unijnych od przestrzegania zasad praworządności, tak je Unia Europejska definiowała, jest okazją do podkreślenia, ze polityka Niemiec będzie w tym kierunku zmierzać, co jest zgodne z politycznym składem rządu i jego deklaracjami. Wszyscy koalicjanci podkreślają konieczność uzależnienia środków unijnych od przestrzegania zasad praworządności. Tego typu obawy, z punktu widzenia państwa polskiego są uzasadnione, należało się z tym liczyć i tak zaczyna się to materializować - zaznaczył.

Gość audycji odniósł się także do koncepcji zakładających postępującą federalizację UE. - Podkreślanie momentu federalizacji jako przesuwanie centrum kierowania UE, wynika z obiektywnego faktu i strukturalnego uwarunkowania, że Unia coraz bardziej jest coraz bardziej kierowana przez Niemcy. Niezależnie od chęci podkreślania tej dominującej roli, taka sytuacja jest wymuszona przez uwarunkowania gospodarcze i ekonomiczne. Niemcy są siłą dominującą w Europie i będą nią w coraz większym stopniu - zauważył.

Program przyszłego rządu Niemiec przewiduje między innymi obniżenie wieku wyborczego do 16 lat. Liderzy SPD, FDP i Zielonych zapowiedzieli także przełom w zakresie cyfryzacji, nową "ofensywę klimatyczną" i wprowadzenie świadczeń obywatelskich, umożliwiających "poszanowanie godności jednostki".

Posłuchaj
22:51 PR24_mp3 2021_11_28-17-05-45.mp3 Prof. Henryk Domański o nowy rządzie w Niemczech (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Henryk Domański

Data emisji: 28.11.2021

Godzina emisji: 17.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także