more_horiz

Ponad 40 proc. poparcie dla PiS i Kukiz'15 w najnowszym sondażu. Prof. Domański: bez zaskoczenia

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 17:47
- Wynik Zjednoczonej Prawicy i Kukiz’15 wynika przede wszystkim ze stosunku do Zjednoczonej Prawicy. Kukiz wniósł tam niewiele. Jest to wysokie poparcie, ale poczekałbym na kolejny sondaż - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
Prof. Henryk Domański
Prof. Henryk DomańskiFoto: PolskieRadio.pl/MR

Z najnowszego sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższych dniach, Prawo i Sprawiedliwość razem z Kukiz'15 mogłyby liczyć na 41,2 proc. poparcia. Z kolei na Koalicję Obywatelską głos oddałoby 27,5 proc. badanych. Konfederacja uzyskała - 4,7 proc. głosów.

Wysokie poparcie

Prof. Henryk Domański podkreśla, że dane tego sondażu są wyższe niż w innych badaniach. Za duże poparcie w koalicjach odpowiadają jednak przede wszystkim największe partie. - Wynik Zjednoczonej Prawicy i Kukiz’15 wynika przede wszystkim ze stosunku do Zjednoczonej Prawicy. Kukiz wniósł tam niewiele. Jest to wysokie poparcie, ale poczekałbym na kolejny sondaż. Warto podkreślić, że zawsze w przypadku sondaży mamy do czynienia z błędem, który jest nieunikniony w sondażach - powiedział.

- Wynik Koalicji Obywatelskiej nie jest zaskakujący. Badanie Estymatora przynosi wyższe wyniki niż inne sondaże. Wynik PSL i Polski 2050 jest wysoki, natomiast to zasługa ugrupowania Szymona Hołowni - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 zapytany o niskie poparcie dla Konfederacji powiedział, że na pewno odzyska ona swoich wyborców. Podkreślił jednak, że trudno będzie wymazać politykom wrażenia poparcia dla Rosji do najbliższych wyborów. - Istnieje zapotrzebowanie na partię o odcieniu narodowym i dlatego Konfederacja wróci do wcześniejszych wyników. Może nie na tym poziomie co wcześniej, ale na pewno się odbije - ocenił.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:44 PR24_mp3 2022_06_05-17-06-03.mp3 Prof. Henryk Domański m.in. o najnowszym sondażu (Przekładaniec Jachowicza)

* * *

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: prof. Henryk Domański (socjolog)
Data emisji: 05.06.2022
Godzina emisji: 17.06

dz

Zobacz także

Zobacz także