more_horiz

"Pełna koordynacja działań ze stroną ukraińską". Stanisław Szwed o pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2023 10:35
- Od początku konflikty tworzyliśmy huby, w których pomagano uchodźcom, była tu pełna koordynacja działań ze stroną ukraińską, częste spotkania z ministrami z Ukrainy odpowiedzialnymi za politykę społeczna czy rodzinną - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Szwed, sekretarz stanu w  Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Stanisław Szwed: inne państwa UE muszą się zaangażować w pomoc uchodźcom
Stanisław Szwed: inne państwa UE muszą się zaangażować w pomoc uchodźcomFoto: PR24/DB

W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę w ciągu dziesięciu miesięcy polską granicę przekroczyło 10 milionów  osób, z czego większość to uchodźcy, głównie kobiet i dzieci.

Stanisław Szwed mówił o pomocy dla uchodźców ze strony Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które jak zaznaczył, aktywnie włączyło się w działania od pierwszych dni wojny. - Było to wsparcie finansowe uchodźców, w ścisłej współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Cześć zadań realizowała była przez wojewodów, samorządy czy organizacje pozarządowe. We wszystkich tych etapach nasz resort bierze udział. Uczestniczyliśmy w pracach nad możliwością szybkiego zatrudniania uchodźców z Ukrainy, w tej chwili w tej uproszczone formule pracuje ponad 800 tys. Ukraińców, łącznie ponad 1,1 mln osób jest objętych systemem ubezpieczeniowo-pracowniczym - mówił wiceminister. 

Posłuchaj
25:38 PR24_mp3 2023_01_29-09-33-29.mp3 Stanisław Szwed o pomocy uchodźcom z Ukrainy (Polskie Radio 24 / Przekładaniec Jachowicz)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: Stanisław Szwed 

Data emisji: 29.01.2023

Godzina emisji: 9.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także