more_horiz

"Reakcja PO była samobójcza". Prof. Domański o sejmowej uchwale ws. obrony św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2023 10:30
125 posłów klubu KO nie wzięło udziału w głosowaniu sejmowej uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II. - Na pewno spadną notowania Platformy Obywatelskiej - skomentował w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Henryk Domański.
Jeden z głównych symboli naszego narodu. Prof. Domański o współczesnym znaczeniu Westerplatte
"Jeden z głównych symboli naszego narodu". Prof. Domański o współczesnym znaczeniu WesterplatteFoto: Polskie Radio/MR

Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Sejmowa uchwała to odpowiedź na zmasowane ataki na Jana Pawła II w mediach. W publikacjach Ojcu Świętemu zarzuca się m.in. brak reakcji na przypadki pedofilii wśród osób duchownych. 

Z klubu PiS, uchwałę poparło 227 posłów, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał od głosu; jedna posłanka nie głosowała. Za uchwałą była jedna posłanka klubu KO; nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Jednak 125 posłów klubu KO nie wzięło udziału w głosowaniu. Wszyscy głosujący posłowie Lewicy - 39 - opowiedzieli się przeciwko uchwale. Wszyscy głosujący posłowie Koalicji Polskiej-PSL (23 posłów) oraz Konfederacji (7 posłów) byli za przyjęciem uchwały. Jeden poseł koła Polski 2050 opowiedział się przeciwko uchwale; 5 nie głosowało.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 atak na Jana Pawła II jest przykładem na to, jak tzw. opozycyjne media próbują wymusić działania na partiach politycznych. - Doszło do zaskakującej sytuacji. PSL stanął po stronie PiS. W kontekście koalicji wyborczej PSL-Polska 2050 powstała rysa. Najbardziej zaskakująca była jednak reakcja Platformy Obywatelskiej, wręcz samobójcza. Nie oznacza to jedna, że notowania tej partii spadną o 10 proc. Na pewno jednak spadną - powiedział prof. Henryk Domański.  

Podkreślił, że sam atak na postać Jana Pawła II był inicjatywą środowisk lewicowych, które są reprezentowane przez Gazetę Wyborczą i TVN. - Zależy im na przeprowadzeniu radyklanych zmian, które prowadzą do podważenia status quo opartego na wartościach. Symbolem tych wartości Kościół i jego reprezentant w postaci papieża. Reportaż miał na celu radyklane przeorientowanie polskiego społeczeństwa, zwalczenie autorytetów i hierachii. Jednym z jej wymiarów jest stopień religijności i stosunek do Kościoła. Kościół jest czynnikiem stabilizującym, wzmacnia funkcjonalne stosunki społeczne - stwierdził socjolog.  


Posłuchaj
52:37 PR24_mp3_20230312090645 (1).mp3 Prof. Henryk Domański gościem Jerzego Jachowicza (Przekładaniec Jachowicza)

 

W zeszłym tygodniu w TVN24 w ramach serii reportaży "Bielmo" wyemitowany został dokument Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3". Padła w nim teza, że św. Jan Paweł II, gdy był krakowskim metropolitą, wiedział o przypadkach molestowania seksualnego przez księży, ale ukrywał te informacje.

Więcej w nagraniu. Gościem drugiej części audycji był Artur Hofman, wiceprzewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

***

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Henryk Domański (socjolog, Polska Akademia Nauk)

Data emisji: 12.03.2023

Godzina emisji: 9.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także