more_horiz
Wiadomości

Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. PO stchórzyło i wyjęło karty do głosowania

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 17:38
Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Za głosowało 271 posłów, 43 było przeciw, a czterech się wstrzymało. Jak przekazał Radosław Fogiel, podczas głosowania posłowie PO wyciągnęli karty z czytników. "Nie chcą poprzeć, ale brak odwagi, by zagłosować przeciw" - skomentował.
Sejm przyjął uchwałę w w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II
Sejm przyjął uchwałę w w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła IIFoto: Twitter/@KancelariaSejmu

Wcześniej Sejmowa komisja kultury i środków przekazu połączyła projekty uchwały o Janie Pawle II - zaproponowany przez PiS "w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II" i PSL upamiętniający św. Jana Pawła II. Wiodącym został projekt autorstwa PiS, do treści dołączono fragmenty projektu przygotowanego przez PSL.

Jak zauważył w mediach społecznościowych Radosław Fogiel (PiS), podczas głosowania posłowie PO wyciągnęli karty z czytników. "Wyjątkowe tchórzostwo Platformy w głosowaniu nad uchwałą w sprawie dobrego imienia św. Jana Pawła II - wyciągnęli karty z czytników i udają, że ich nie ma. Nie chcą poprzeć, ale brak odwagi, by zagłosować przeciw. Warto odnotować chwalebny wyjątek" - napisał na Twitterze. Także poseł PiS Anna Kwiecień zwróciła uwagę na tę sytuację. "To się samo komentuje" - oceniła.

Uchwała ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II

"Jego słowa i czyny demonstrowały i budziły miłość do ojczyzny, wspierając czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległego bytu państwowego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest wielki papież - św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii" - napisano w uchwale.

Jak podkreślono, jest to "próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści". "»Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski« - głosi uchwała Sejmu ustanawiająca rok 2020 Rokiem Jana Pawła II przyjęta zaledwie cztery lata temu niemal jednogłośnie, ponad politycznymi podziałami" - wskazano.

"Myśli zawarte w Jego nauczaniu pozostają ważnymi wskazówkami w zakresie kształtowania życia społecznego. »Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm« - te słowa papieża Polaka, wypowiedziane w gmachu Sejmu w roku 1999, stają się współcześnie niestety coraz bardziej aktualne" - zaznaczono w uchwale.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:33 12241802_1.mp3 Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II (IAR)

 

ng/IAR/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także