more_horiz

Andrzej Dera: Donald Tusk nie ma w sercu Polski, trudno mu konkurować z ludźmi z PiS

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 10:15
- Politykowi, który nie ma w sercu Polski, trudno będzie konkurować z ludźmi ugrupowania, które mówi, że Polska jest na pierwszym miejscu. Donald Tusk nie jest przygotowany do debaty z Piotrem Glińskim - podkreślił w Polskim Radiu 24 Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
Donald Tusk podczas wystąpienia w Gdańsku
Donald Tusk podczas wystąpienia w Gdańsku Foto: PAP/Adam Warżawa

>> PEŁNĄ LISTĘ KANDYDATÓW PiS I OKRĘGÓW ZNAJDZIESZ W TYM MIEJSCU <<<

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i przewodniczący PO Donald Tusk to "jedynki" w Warszawie w wyborach parlamentarnych. Szef resortu kultury zaproponował liderowi Platformy Obywatelskiej otwartą debatę, a także zaapelował, aby Tusk poparł kwestię uzyskania odszkodowań od Niemiec za straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej

- Pan minister zadał Donaldowi Tuskowi bardzo trudne pytanie czy skierował do niego bardzo trudną prośbę. Każdy, kto zna historię Polski, wie jakie były skutki II wojny światowej. Myślę, że powinien bez najmniejszych oporów powiedzieć: "tak, Polsce należy się odszkodowanie, Polska powinna uzyskać odszkodowanie od strony niemieckiej". Proszę zwrócić uwagę: Donald Tusk nigdy tego nie powiedział. Nie mówił, że będzie o to zabiegał - podkreślił Andrzej Dera. 

Jego zdaniem "jest to więc wyzwanie pokazujące hipokryzję Donalda Tuska". - Politykowi, który nie ma w sercu Polski, trudno będzie konkurować z ugrupowaniem czy ludźmi ugrupowania, którzy mówią, że Polska jest na pierwszym miejscu - zaznaczył prezydencki minister. 

Czytaj także w PAP: Premier: Tusk jest jak pyton, który tak przytula, aż dusi

Dodał również, że "Prawo i Sprawiedliwość zrobiło wszystko, aby ta sprawa, która została zaniedbana przez ostatnie dziesięciolecia, stała się ważnym czynnikiem politycznym". - Dziś o odszkodowaniach, o żądaniach reparacyjnych Polski wiedzą już Niemcy, wiedzą Stany Zjednoczone, wie coraz więcej ludzi na świecie - powiedział polityk.  

- Myślę, że Donald Tusk nie jest przygotowany do debaty z kimś takim jak Piotr Gliński. Nie jest w stanie konkurować w Warszawie. Tusk ma wielki problem, bo jak ma powiedzieć - reprezentując interesy strony niemieckiej - że chcemy odszkodowanie za wojnę? On nie jest w stanie tego zrobić. To bardzo kłopotliwa sytuacja dla lidera PO - podsumował Andrzej Dera.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
19:45 PR24 2023_09_03-09-33-17.mp3 Andrzej Dera o Donaldzie Tusku (Przekładaniec Jachowicza) 

***

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Andrzej Dera (minister w Kancelarii Prezydenta RP)  

Data emisji: 3.09.2023

Godzina: 9.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także