more_horiz

Mukowiscydoza i inne schorzenia genetyczne. Jak wygląda życie osób chorych?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 08:07
W audycji "Rodzina od Kuchni" rozmowa o problemach osób chorych na mukowiscydozę oraz inne choroby genetyczne. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Iwona Kopczyńska, mama dwóch chłopców cierpiących na wspomniane schorzenie oraz Waldemar Majek, prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.
Audio
W Polsce żyje od 1700 do 1800 osób ze zdiagnozowaną mukowiscydozą. Choroba wywołuje między innymi problemy z układem oddechowym
W Polsce żyje od 1700 do 1800 osób ze zdiagnozowaną mukowiscydozą. Choroba wywołuje między innymi problemy z układem oddechowymFoto: shutterstock.com

Mukowiscydoza jest schorzeniem rzadkim i genetycznym, czyli takim, z którym człowiek przychodzi na świat, nie można się nią zarazić. Waldemar Majek wskazał, że określa się ją jako "najczęstszą z chorób rzadkich". W Polsce cierpi na nią ok. 2 tys. osób. – Tak naprawdę nie jest zbyt znana, podobnie jest z problemami i wyzwaniami, które stoją przed chorymi oraz ich rodzinami – podkreślił gość Polskiego Radia 24.

W jaki sposób u małych dzieci wykrywana jest mukowiscydoza? Czym charakteryzuje się ta choroba i jakie są w niej ograniczenia? Na te pytania odpowiedziała także Iwona Kopczyńska.

Audycję "Rodzina od Kuchni" prowadził Marcin Bąk.

Polskie Radio 24/db

------------------------------

Data emisji: 9.02.2019

Godzina emisji: 7.38

Zobacz także

Zobacz także