more_horiz

Poczytnik: najciekawsze książki o piłce nożnej. Te najnowsze i te najstarsze

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 07:09
Książek o futbolu było, jest i będzie bardzo dużo. Są wśród nich rzeczy ciekawe i te mniej interesujące, ale o futbolu pisali książki najznakomitsi nawet autorzy, w tym tacy, którzy się wyspecjalizowali tylko w tej dziedzinie - powiedział w audycji Poczytnik Krzysztof Masłoń.
Audio
  • 18. 06. 2018 O książkach piłkarskich, tych współczesnych i tych najstarszych mówili w swojej audycji Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com
Tomasz Zapert podkreślił, że dla niego zetknięcie się z pisaniem o futbolu, było jednocześnie zetknięciem ze sztuką dziennikarstwa. - Jako student wydziału dziennikarstwa UW trafiłem na praktyki do tygodnika "Kulisy", gdzie felietony pisał sam Krzysztof Mętrak, który się okazał wielkim admiratorem futbolu. Pisał też felietony do "Piłki nożnej". Był moim wprowadzającym zarówno w dziedzinie literatury, jak i futbolu - mówił Tomasz Zapert. Dodał, że gdy po śmierci Mętraka zebrano i wydano jego felietony, okazały się one zaskakująco ponadczasowe. - I nie tylko ze względu na to, że nie zmieniają się reguły futbolu, ale elementy korupcji, gwiazdorstwa, otoczki towarzyszącej wielkim wydarzeniom piłkarskim. To wszystko się nie zmienia od lat, zmienia się tylko wysokość premii dla piłkarzy - mówił Zapert.
Krzysztof Masłoń wspomniał o niezwykle popularnej po wojnie książce dla młodzieży "Bramkarz Republiki" Lwa Kassila". - Opowiadała o bramkarzu Antonim Kandidovie, który nie tylko bronił rzuty karne, ale i sam strzelał bramki. Ta książka cieszyła się olbrzymim powodzeniem nie tylko wśród młodzieży, została nawet sfilmowana i choć wydana w latach 50., to w Polsce wznawiana była jeszcze w latach 70 - mówił gospodarz Poczytnika.
Tomasz Zapert wspomniał też o książce "Do przerwy 0:1" Adama Bahdaja. - Czytałem z wypiekami na twarzy - mówił. - To jest klasyka literatury dziecięcej, bardzo udanie sfilmowaną. Książka, która pokazywała koloryt warszawskich ulic. Jej bohater, Paragon jest wychowywany przez ciotkę, jest ofiarą Rzezi Woli. Pokazano w niej nie tylko koloryt, ale o to, że warszawiacy z krwi i kości kibicowali Polonii. Wspominano też znanych pisarzy i ich związki z piłką nożną.
Więcej w audycji.

Audycję prowadził Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

Więcej audycji z cyklu "Poczytnik"

____________________ 

Data emisji: 17.06.2018

Godzina emisji: 22:06


Zobacz także

Zobacz także