Poczytnik: Czereśnie będą dziczeć - opowieść o przesiedleńcach
- To moja pierwsza książka pisana prozą, ale mam nadzieję, że nie ostatnia. Jej sukces, nieco mnie przerasta - powiedziała w Polskim Radiu 24 Mariola Kruszewska, autorka książki "Czereśnie będą dziczeć", zbioru krótkich opowiadań, których bohaterami są zwykli ludzie, próbujący odnaleźć się w niezwyczajnych dla siebie warunkach.
2018-12-03, 11:15
Posłuchaj
Bohaterowie tych opowiadań "to najczęściej przesiedleńcy, wygnańcy, migranci usiłujący zapuścić korzenie w nieznanej im dotąd ziemi, na różne sposoby starający się zaleczyć zadane im przez historię rany, odnaleźć utracony rytm i sens życia. Są niczym rośliny użyczające tytułu każdemu z tych tekstów – każda z nich ma własny sposób wrastania, wzrastania, rozmnażania i owocowania.
- Tematyka wędrówki ludów oraz rzezi wołyńskiej jest omawiana w dalszym ciągu zbyt cicho i zbyt mało odważnie. Jako historyk, zainteresowałam się tym tematem nieco szerzej. Jest to efekt moich podróży po Polsce w takie miejsca jak Mazury, czy Śląsk, gdzie widok rozsypujących się, niegdyś nieźle prosperujących gospodarstw, wzbudził we mnie sprzeciw - mówiła Mariola Kruszewska. - Poezja jest mi bliższa, bo wiersze piszę cały czas. Proza jest z kolei milej widziana wśród czytelników. Wiele rzeczy z moich opowiadań nie dotarłoby do czytelnika, gdyby było wierszami - dodała.
Książka Marioli Kruszewskiej to również mały opowieściowy traktat o niepowtarzalności każdego istnienia, jak również rzecz o tym, co wspólne w naturze i losie człowieka. To jednocześnie nadzwyczaj barwna, pełna językowego uroku i narracyjnej witalności opowieść o ludziach, którzy wbrew skazującym ich na nieobecność wyrokom historii – walczą. I nie poddają się”.
Książka otrzymała główną nagrodę w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2016.
REKLAMA
Więcej w całe audycji.
Poczytnik prowadzili Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń.
PR24/materiały promocyjne
______________________
REKLAMA
Data emisji: 02.12.18
Godzina emisji: 22:05
REKLAMA