X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Poczytnik. O książce Wojciecha Chmielewskiego “Magiczne światło miasta”

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 10:45
Tematem audycji "Poczytnik" był najnowszy zbiór opowiadań "Magiczne światło miasta". To portret współczesnego miasta i jego zwyczajnych na pozór mieszkańców. Gościem audycji był Wojciech Chmielewski, autor tego tomu opowiadań.
Audio
Literackie tworzywo czerpie z codzienności, z sytuacji które go otaczają np. na ulicy czy w metrze.  - To, co trafia do moich książek, to połączenie tych wszystkich elementów - mówił o swoim pisarstwie Wojciech Chmielewski.
Literackie tworzywo czerpie z codzienności, z sytuacji które go otaczają np. na ulicy czy w metrze. - To, co trafia do moich książek, to połączenie tych wszystkich elementów - mówił o swoim pisarstwie Wojciech Chmielewski.Foto: Wikimedia Commons, tomo (foTOmo) from warsaw / wroclaw, poland

Miasto teraźniejszości przypomina labirynt, w którym krążą bohaterowie, błądząc, szukając, często upadając, ale czasem też znajdując jakieś światło, które daje im wolność i nadzieję. - Sytuację, które opisuję, są sytuacjami wykreowanymi, bo mamy do czynienia z fikcją. Zawsze przyznawałem się, że czerpię z codzienności, z sytuacji które mnie otaczają np. na ulicy czy w metrze. To, co trafia do moich książek, to połączenie tych wszystkich elementów - powiedział o swoim pisarstwie Wojciech Chmielewski, który literaturą zajmuje się blisko 20 lat.

W audycji mówił m.in. o ważnych dla niego miejscach w Warszawie, postaci Emila Barchańskiego i o tym, dlaczego jako Polacy przez lata nie wytworzyliśmy odpowiedniego języka, żeby mówić o ważnych dla nas sprawach. Refleksja dotyczyła m.in. Powstania Warszawskiego.

Gość audycji zdradził, że mieszka w Rembertowie. A życie wśród żołnierzy, ich rodzin, ma wpływa na tematykę, którą podejmuje w swoich opowiadaniach. Bohaterką jednego z nich jest kobieta - wdowa po polskim żołnierzu, który zginął podczas jednej z misji wojska polskiego poza Polską. -To społeczność przemieszana. Jest tu ogromny poligon, stacjonuja czolgi Leopard. Ci ludzie służyli, ginęli. Czyta się o nich w gazetach. Oni chodzą po ulicach. To miejsce miało wpływ na to, że taką postać wymyśliłem - powiedział Wojciech Chmielewski.

Wojciech Chmielewski, ur. 1969 w Warszawie, prozaik, autor tomów opowiadań Biały bokser (2006), Brzytwa (2008), Najlepsza dentystka w Londynie (2014), powieści Kawa u Doroty (2010) i Belweder gryzie w rękę (2017). W 2017 r. został laureatem pierwszej edycji Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego przyznawanej dla autorów opowiadań. W 2018 r. otrzymał Nagrodę Literacką im. Cypriana Kamila Norwida za powieść Belweder gryzie w rękę. Autor słuchowisk dla Teatru Polskiego Radia. Opowiadania, eseje i recenzje publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Odrze”, „Borussii”, „Wyspie”, „Dialogu”, „Arcanach”, „Nowych Książkach”, „W drodze”, „Czterdzieści i Cztery”.

Audycję przygotowali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

PR24/tb/ mat. prasowe

____________________ 

Data emisji: 18.08.2019

Godzina emisji: 22:09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poczytnik. "Byli sobie raz"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 07:15
Maria Konwicka, córka Tadeusza Konwickiego na ponad 300 stronicach książki wraca wspomnieniami do wspólnych lat spędzonych z ojcem. Siadamy przy słynnym stole w Czytelniku - obok Konwickiego, Holoubka i Łapickiego. O książce rozmawiali w audycji "Poczytnik" Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poczytnik. Książki Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm poświęcone Melchiorowi Wańkowiczowi

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 09:30
O dwa nowe dzieła wzbogaciła swój dorobek Aleksandra Ziółkowska-Boehm. W ostatnim czasie do księgarń trafiły jej książki "Wokół Wańkowicza" i "Pisarskie delicje". Obie poświęcone są postaci Melchiora Wańkowicza - pierwsza przybliża osobę wybitnego polskiego prozaika, druga bardziej dotyczy jego reportaży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można było zapobiec zamachowi na Gabriela Narutowicza?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 09:24
W książce "Narutowicz, Niewiadomski. Biografie równoległe" Maciej J. Nowak, kreśląc na podstawie wspomnień i źródeł z epoki tło wydarzeń z końca 1922 roku udowadnia, jak bardzo historia polityczna wpływa na losy i decyzje jednostek.
rozwiń zwiń