X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wywoła burzę medialną ". Zapert o książce opisującej losy Władysława Studnickiego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 08:00
O książce Piotra Zychowicza "Germanofil. Władysław Studnicki - Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą" mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. Współprowadzącym audycję był Krzysztof Masłoń. 
Władysław Studnicki, polski działacz polityczny i publicysta, który w swojej książce Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej przepowiedział przebieg II wojny światowej.
Władysław Studnicki, polski działacz polityczny i publicysta, który w swojej książce „Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej" przepowiedział przebieg II wojny światowej.Foto: nac.gov.pl

Krzysztof Masłoń powiedział, że mowa jest o książce pasjonującej, ale i jednostronnej bo jej autor jest wiernym uczniem linii politycznej związanej z tą, którą reprezentowali bracia Mackiewicz.

"Wielki patriota"

W swoich książkach Piotr Zychowicz przedstawia i analizuje alternatywne scenariusze dziejów Polski. W "Pakcie Ribbentropp-Beck" twierdził, że lepszym rozwiązaniem dla Polski w 1939 byłby sojusz z III Rzeszą i wspólny atak na ZSRR niż oparcie na sojuszu z Francją i Wielką Brytanią.

ribbentrop beck 1200.jpg
"W gruncie rzeczy". Orientacja proniemiecka w czasach II RP

- Władysław Studnicki to na pewno wielki patriota i germanofil, czyli moskalofob. Jego koncepcje w dużej mierze sprawdziły się, ale w naszym kraju jest jednak lęk przed tym, co mogłoby się stać, gdyby rzeczywiście Polska poszła ramię ramię z Adolfem Hitlerem - powiedział Krzysztof Masłoń.

"Duży refleks"

Tomasz Zapert dodał, że Władysław Studnicki pochodził z obecnego terytorium Litwy i zmieniał często barwy polityczne. - Miał duży refleks, był płodnym publicystą, ale nie udało mu się do swoich koncepcji przekonać sił politycznych - powiedział.

Jak dodał, miał cięty i jadowity język. - Mimo swojego germanofilstwa został wtrącony przez Niemców do więzienia. Na Pawiaku spędził 14 miesięcy, a w początkach okupacji przyczynił się do uratowania i zwolnienia z więzienia np. Władysława Piaseckiego, szefa ONR-u - przypomniał Tomasz Zapert.


Posłuchaj
21:23 PR24_MPLS 2020_08_30-22-07-21.mp3 T. Zapert i K. Masłoń o książce P. Zychowicza ("Poczytnik")

Audycja: Poczytnik

Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

Data emisji: 30.08.2020

Godzina emisji: 22.06

Polskie Radio 24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Julian Stryjkowski. Piewca "narodu, którego już nie ma"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 05:45
– Cel, jaki postawiłem sobie w swoim pisarstwie, to uratowanie pamięci narodu, postawienie, wedle moich skromnych sił, pomnika dla narodu, który zginął – mówił Julian Stryjkowski w Polskim Radiu w 1975 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa przed wielką bitwą. "Lato 1920"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 08:53
Książka Joanny Rolińskiej to opowieść o warszawskiej ulicy roku 1920: od 20 czerwca do 20 sierpnia. Fragmenty "Lata 1920" czytał w Dwójce Marcin Przybylski.
rozwiń zwiń