"Pokazuje mały światek będący metaforą Polski". Ławrynowicz w PR24 o powieści "Malinówek"
- Książka powstała, ponieważ słuchowisko bywa ulotne, ona zamyka jednocześnie dzieje Malinówka - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ławrynowicz, autor powieści "Malinówek", satyrze o zwyrodnieniu demokracji.
2021-07-26, 10:06
"Malinówek" to opowieść o fikcyjnym podwarszawskim miasteczku. Jej powstanie jest m.in. wynikiem wieloletniej pracy Marka Ławrynowicza nad słuchowiskami, w których główną rolę burmistrza grał Krzysztof Kowalewski.
- Powieść miała swój początek w radio w wersji słuchowiskowej, tam galeria postaci pojawiła się po raz pierwszy. Potem powstał pomysł na wersję książkową ponieważ żywot słuchowiska bywa krótki, poza tym odtwórca roli burmistrza zmarł - powiedział gość PR24.
"Mały światek metaforą Polski"
Powiązany Artykuł
"Arabska awantura". Monika Luft: konie mają być motywem, to przede wszystkim książka o ludziach
Podstawą fabuły "Malinówka" są historie mieszkańców, którzy z powodu wielkości miasta (liczy ono zaledwie 5 tys. mieszkańców) mogliby mieć poczucie marności swojego istnienia. Jednak miasteczko leży w samym środku Polski, co jest dla nich uzasadnieniem ich ważności.
REKLAMA
- Taki mały światek jest dobrą metaforą Polski. Tak naprawdę pokazuje mechanizmy jakie są wszędzie. Miałem ambicje, żeby Malinówek pokazywał je. Zwykle moje postacie oparte są na osobach które spotkałem, tyle tylko że ja je ubarwiam, pokazuję postaci w pewnym schemacie, który jest obecny - mówił Marek Ławrynowicz.
"Książka satyryczna"
Burmistrz, człowiek "o poglądach słusznych", ma w powieści swoją opozycję. Jest nim robotnik torowy Ciumkała. Jest jeszcze grupa obywateli zawsze niezadowolonych ze wszystkiego, przebywająca w restauracji i ilekroć Ciumkała chce podburzyć lud, udaje się do tej restauracji i podburza. Ciumkała to również ktoś kto czyta bardzo poważne książki czyli Machiavellego, Clausewitza. To ludowy przywódca, który ma ambicje.
- To jest książka satyryczna, nie jest opowieścią jak inne, jest momentami śmieszna, a momentami ostra w ocenie rzeczywistości. Jest jednocześnie osadzona w świecie współczesnym. Owszem, postaci są podrasowane w stronę karykatury, jest tam też niezrozumienie idei i historii, która staje się gadżetem - powiedział pisarz.
Posłuchaj
***
REKLAMA
Audycja: "Poczytnik"
Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń
Gość: Marek Ławrynowicz (pisarz, autor słuchowisk)
Data emisji: 25.07.2021
REKLAMA
Godzina: 22:06
REKLAMA