more_horiz

Irina Tkeshelashvili: 40 lat temu Gruzja była krajem, w którym paradoksalnie żyło się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 12:30
- Trzeba pamiętać, że lata osiemdziesiąte w Gruzji wyglądały inaczej niż ten sam czas w Polsce, były to bardzo bogate czasy dla społeczeństwa - mówiła w Polskim Radiu 24 Irina Tkeshelashvili, działaczka gruzińska w Polsce.
Pokolenie dżinsów. Tkeshelashvili: bohaterami książki byli ludzie, których rodzice mieli znane nazwiska
"Pokolenie dżinsów". Tkeshelashvili: bohaterami książki byli ludzie, których rodzice mieli znane nazwiskaFoto: Shutterstock/k_samurkas

Audycja została poświęcona powieści "Pokolenie dżinsów" autorstwa Dato Turaszwiliego. Książka nawiązuje do prawdziwych tragicznych wydarzeń w Gruzji w 1983 roku. 18 listopada kilkoro przyjaciół porwało samolot lecący z Tbilisi do Leningradu. Desperacko pragnęli uciec z ZSRR i dostać się do Turcji. Gotowi byli zaryzykować życie, aby wyrwać się z kraju. Ucieczka miała katastrofalne skutki, a młodzi ludzie padli ofiarą brutalnego sowieckiego reżimu.

Kara

- Te siedem osób, synowie i córka znanych nazwisk w Gruzji, zdecydowali się uciec do Turcji, ale nie był to pierwszy przykład porwania samolotu na terenie ZSRR. To co wydarzyło się później, było natomiast wielką tragedią dla całego kraju, a sąd który się odbył nad tymi ludźmi, nie był prawdziwym sądem, to była kara dla osób, które stanęły przeciw ZSRR - tłumaczyła Irina Tkeshelashvili.

Dodała, że w latach osiemdziesiątych w Gruzji było wielu ludzi, którzy częściowo wierzyli władzom komunistycznym, ponieważ strach w tym kraju był obecny. Przypomniała, że jednak mniej było osób, które twierdziły, że bohaterowie książki i owej autentycznej historii, zasłużyli na los jaki ich spotkał, ponieważ byli terrorystami.

Czytaj także:

- Nawet autor książki opowiadał, że był młodszy od jej bohaterów, chciał wytłumaczyć jednak ich losy. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych, pytany o tę historię, mówił że później zrozumiał, iż ci młodzi ludzie chcieli pokazać, że jest wybór. Osoby, które były sądzone, a nie zostały zastrzelone, otrzymały maksymalną karę, a ona sama w sobie była pokazówką - powiedziała Irina Tkeshelashvili.


Posłuchaj
22:16 PR24_mp3 2022_01_23-22-06-22.mp3 Irina Tkeshelashvili o książce "Pokolenie dżinsów" ("Poczytnik")

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Irina Tkeshelashvili, działaczka gruzińska w Polsce

Data emisji: 23.01.2022

Godzina: 22:06 

Zobacz także

Zobacz także