more_horiz

Nowe wydanie listów Juliusza Słowackiego. Prof. Troszyński: dziennik całego życia poety

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 09:25
- Wszystkie lata i miesiące jego życia są usiane listami, tym świadectwem, pięknymi tekstami. Wierzyć się nie chce, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu potrafiono nie zaliczać tego do literatury, nie drukować - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Troszyński (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk).
Juliusz Słowacki
Juliusz SłowackiFoto: Polona.pl/domena publiczna

Po blisko 60 latach wraca do obiegu kompletna edycja korespondencji jednego z największych poetów polskich - Juliusza Słowackiego. Dwa tomy "Korespondencji" opracowali prof. Marek Troszyński i dr Ewa Mirkowska.

Prof. Marek Troszyński zwracał uwagę, że nie zachowało się wiele z listów Słowackiego. - Jedynym źródłem korespondencji do poety mogło być jedynie jego archiwum, które zostało na polecenie testamentalne Słowackiego przetrzebione. Polecił on zniszczyć papiery osobiste i listy, m.in. listy od matki. Zachowały się natomiast m.in. listy z Krasińskim, które wykonawca testamentu Zygmunt Szczęsny Feliński nie uznał za osobiste, tylko uznał za rzeczy o zasięgu dużo większym - zaznaczył.

- Listy stanowią jedną piątą tego, co napisał Słowacki, to dziennik całego życia (…).W twórczości Słowackiego mamy ogromny wkład autobiograficzny, przede wszystkim poematy, a w listach, a contrario, ogromny wkład talentu pisarskiego, to świetne teksty - podkreślał gość audycji.

Posłuchaj
23:19 PR24 2023_01_15-22-05-42.mp3 Prof. Marek Troszyński o nowym wydaniu "Dzieł zebranych" Juliusza Słowackiego (Polskie Radio 24 / Poczytnik)

Czytaj również:

W PIW-owskiej edycji "Korespondencji" prof. Marek Troszyński i dr Ewa Mirkowska nie tylko uwzględnili biblioteczne odkrycia i znaleziska ostatnich sześciu dekad, ale także dokonali istotnych odkryć historycznoliterackich, np. zdemaskowali błędne klasyfikacje charakteru niektórych tekstów Słowackiego ukonstytuowane w historii literatury przez poprzednich wielkich edytorów: Leopolda Meyeta, Juliusza Kleinera, Juliana Krzyżanowskiego i Eugeniusza Sawrymowicza.

Więcej w zapisie audycji

***

Audycja: Poczytnik

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: prof. Marek Troszyński (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 16.10.2022

Godzina: 22:06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także