more_horiz

"Poczytnik". Ostróda 1946 roku, czyli polski "Dziki Zachód"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 11:35
Andrzej Brzeziecki na podstawie m.in. zachowanych w Archiwum IPN zeznań świadków odtwarza powojenne burzliwe chwile na ziemiach odzyskanych, kiedy po ulicach grasowali pijani czerwonoarmiści, a spokój na tym "Dzikim Zachodzie" próbowali zaprowadzić nie bardziej trzeźwi przedstawiciele władzy ludowej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z autorem książki.
Okładka książki Ostróda 46. Jak Polacy Sowietów gromili
Okładka książki "Ostróda '46. Jak Polacy Sowietów gromili"Foto: Znak Horyzont / mat. promocyjne

W książce ""Ostróda '46. Jak Polacy Sowietów gromili" Andrzej Brzeziecki zaprasza czytelnika w podróż do czasów powojennych, do miejscowości Ostróda, gdzie polscy osadnicy, żołnierze i funkcjonariusze UB stawiają czoła czerwonoarmistom. Ta walka nie toczy się jednak o wyższe idee, lecz o rzeczy prozaiczne - alkohol, pieniądze, a przede wszystkim godność.

Brzeziecki, za pomocą dokumentów z Archiwum IPN i zeznań świadków, przedstawia nam niezwykle realistyczny obraz burzliwych chwil, które miały miejsce na odzyskanych terenach tuż po zakończeniu wojny. Czytelnik staje twarzą w twarz z prowokującymi i agresywnymi czerwonoarmistami, którzy grasowali po ulicach miasta, upijając się i terroryzując mieszkańców.

Czytaj również:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Poczytnik

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Andrzej Brzeziecki

Data emisji: 24.09.2023

Godzina: 22:06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także