Książka "Syn bagien" Pawła Rzewuskiego. Pytania o II RP

- Forma kryminału jest tylko pretekstem. Formą przyciągnięcia czytelników do tego, co chciałem opowiedzieć o przedwojennej Polsce, pytań, które sobie stawiałem: jak politycznie rozgrywano sprawy, jak postrzegano Kresy i o rolę centralnej Polski w postrzeganiu wschodnich rubieży - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rzewuski, autor książki "Syn bagien".

2022-05-16, 14:45

Książka "Syn bagien" Pawła Rzewuskiego. Pytania o II RP
Okładka książki "Syn bagien". Foto: mat. promocyjne

Akcja powieści toczy się wiosną 1937 roku. Na Polesiu znika bez śladu oficer Oddziału II Sztabu Generalnego WP, kapitan Adam Staff. Misja odnalezienia go zostaje powierzona jego koledze, kapitanowi Maurycemu Jakubowskiemu, również oficerowi polskiego wywiadu. Oprócz głównego zadania ma on jednak także i drugi zestaw rozkazów - polecono mu mianowicie nawiązać kontakt z nieuchwytnym wojewodą poleskim, Wacławem Kostkiem-Biernackim. Jakubowski przybywa do Dawidgródka, pełniącego funkcję nieformalnej stolicy Polesia, gdzie spotyka się z plejadą typów ludzkich. Napotka na swojej drodze Poleszuków, Białorusinów, Żydów, urzędników państwowych, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Są tu przybysze ze wszystkich stron Rzeczypospolitej.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że forma kryminału była dla niego pretekstem. - Formą przyciągnięcia czytelników do tego, co chciałem opowiedzieć o przedwojennej Polsce, pytań, które sobie stawiałem: jak politycznie rozgrywano sprawy, jak postrzegano Kresy i o rolę centralnej Polski w postrzeganiu wschodnich rubieży - powiedział Paweł Rzewuski.

W powieści pojawiają się też organizacje, m.in. ONR. - Chodzi o pewien wycinek sporów, jakie toczyły się w drugiej połowie lat 30. XX wieku. O polskość i jej formę, o to, jak powinno wyglądać państwo? Tego typu organizacje odgrywały wtedy szalenie istotną rolę, zrzeszały dość wpływowe osobistości. Na Kresach żyły też wykształcone i konserwatywne środowiska - tłumaczył pisarz. 

Autor powieści "Syn bagien" przywołuje również koncepcję prometeizmu jako jednej ze składowych polityki obozu sanacyjnego. - Nurt zakładał pobudzenie instynktów narodowych wśród narodów podbitych przez ZSRR. Interpretowano go także jako budowanie świadomości środkowoeuropejskiej, tworzenie sieci państw w opozycji do Związku Sowieckiego - przypomniał Rzewuski.

REKLAMA


Posłuchaj

Paweł Rzewuski o książce "Syn bagien" (Poczytnik) 23:05
+
Dodaj do playlisty

 

Paweł Rzewuski jest doktorem filozofii i historykiem. W kręgu jego zainteresowań leży filozofia polityki oraz historia społeczna. Czytelnikom znany jest z prac "Filozofia Piłsudskiego" oraz "Grzechy Paryża Północy".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Poczytnik"

REKLAMA

ProwadzącyKrzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

Gość PR24: Paweł Rzewuski (autor książki "Syn bagien")

Data emisji: 15.05.2022

Godzina emisji: 22.05

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej