more_horiz

"Poczytnik". Zbiór felietonów Piotra Wojciechowskiego pt. "Od strony ogrodu"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 09:25
Książka laureata 13. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii warszawski twórca. W publikacji znalazły się felietony Piotra Wojciechowskiego drukowane w "Kwartalniku Literackim Wyspa" w latach 2007-2017. W audycji "Poczytnik" z autorem rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
Okładka książki Od strony ogrodu Piotra Wojciechowskiego
Okładka książki "Od strony ogrodu" Piotra WojciechowskiegoFoto: mat. promocyjne

Piotr Wojciechowski (ur. 1938 r.) - taternik, narciarz i grotołaz, prozaik, poeta, reżyser filmowy, scenarzysta, rysownik, krytyk filmowy, publicysta. Jest laureatem kilku nagród literackich, m.in. Nagrody Kościelskich (1978), Nagrody PEN Clubu (1992), Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego (1994). W 2019 roku otrzymał Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta za całokształt twórczości oraz Nagrodę Literacką im. ks. Jana Twardowskiego. W 2020 roku kapituła Nagrody Literackiej m.st. Warszawy przyznała mu tytuł Warszawskiego Twórcy.

- Cykl felietonów nazwałem "Od strony ogrodu". Spośród czterech stron świata to strona sercu mojemu najbliższa, bo od strony ogrodu znaczy nie od frontu, nie od ulicy. Ogród jest ziemskim znakiem raju. Na ulicy zgiełk, w ogrodzie słychać rozmowy drzew i ptaków. Literatura też ma wiele stron. Od ulicy promocje, profesorskie opinie, krytyczne sądy, system nagród, ustawianie hierarchii. W ogrodzie można napić się kwasu chlebowego i porozmawiać, spytać się, o co chodzi. Nie jestem felietonistą, jestem od pisania powieści i opowiadań. Ale bywa tak na wojnie, że do okopów posyła się kucharzy, magazynierów i rachmistrzów, bo potrzebny każdy bagnet. Nie wiem, co to za dziwna wojna w literaturze, ale już prawie ćwierć wieku to tu, to tam wzywają mnie, abym walczył felietonem. Jak odmówić? - mówi o swojej najnowszej publikacji autor.

Posłuchaj

22:44 PR24_mp3 2023_03_12-22-06-10.mp3 Piotr Wojciechowski (Polskie Radio 24 / Poczytnik)

Czytaj również:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Poczytnik

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Piotr Wojciechowski, pisarz

Data emisji: 12.03.2022

Godzina: 22:06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także